Choď na obsah Choď na menu
 


Ako nainštalovať OVI Maps 3.04

2. 1. 2011

 
Nokia uvoľnila svoju navigáciu OVI Maps 3.04 pre vybrané modely mobilných telefónov ZDARMA. Aby však bola naozaj zdarma uvádzam nižšie návod ako ju nainštalovať a správne nastaviť telefón. (napr. vypnúť A-GPS a naťahovanie mapových podkladov z internetu)

 

 

Čo na to potrebuješ?

 

Nokia OVI Suite je program pre tvoj počítač, ktorý stiahneš tu.

Nokia Ovi Maps, je softvér do mobilného telefónu. Verziu 3.04 stiahneš tu. Návod na používanie stiahneš tu, bohužiaľ zatiaľ len v angličtine.

Micro SD pamäťovú kartu. Tú je potrebné k Nokii 5230 zakúpiť.  Kapacita 4GB na mapy stačí, všetky dokopy majú 2,2 GB. Samozrejme môžeš si nainštalovať len vybrané a potom stačí aj menej priestoru na karte. Ak chceš počúvať v mobile aj mp3 alebo prehrávať filmy 8GB alebo 16GB určite oceníš.

USB kábel s micro-konektorom, prípadne bezdrôtové Bluetooth v počítači.

 

Krok za krokom:

0. Ešte než začneš urob nasledovné

Vypni v mobile certifikaciu a overovanie certifikátu.

Menu>Nastavenia>Sprava Aplikacii>Nastavenia instalacie> Instalacia softweru VSETKO a Overovanie certifikátu vypnuté.

 

1. Nainštaluj do počítača program Nokia OVI Suite slúžiaci na prepojenie telefónu a počítača a následné stiahnutie máp do mobilu. Reštartuj počítač. Vpravo dole na lište Windows sa objaví zelená ikonka OVI. Program je pripravený na spojenie s telefónom. Telefón je možne prepojiť viacerými spôsobmi. Ja používam na prepojenie PC-Telefón Bluetooth.

2. Ak máš v počítači Bluetooth aktivuj ho. Zapni Bluetooth aj v telefóne, pohodlne sa k nemu dostaneš cez Menu>Nastavenia>Pripojenie>Bluetooth . V programe OVI Suite choď do položky Nástroje a zvoľ pripojenie Bluetooth. Program ťa sám bude navigovať a pripojí tvoj telefón k PC. Počítač a telefón je potrebné spárovať, čo znamená po vyzvaní  zadať do telefónu a PC rovnaký kľúč (číslo). Je ľubovoľné, podmienka je, že musíš zadať rovnaké v počítači aj telefóne. Ikonka vpravo dolu zmodrie.

Ak používaš na pripojenie USB kábel, prepoj káblom telefón a počítač a v programe OVI Suite v položke nástroje vyber pripojenie cez USB kábel.

3. Tvoj telefón je pripojený k počítaču. Na SD kartu do adresára (Installs) presuň inštalačný súbor Nokia Ovi Maps. Má príponu sisx. Môžeš to urobiť priamo ak máš čítačku pamäťových kariet, alebo spoj telefón a počítač v režime "Velkokapacitná pamäť".

4. V telefóne spusti správcu súborov. Nájdeš ho cez Menu->Aplikácie->Kancelária->Správca Súborov. Na pamäťovej karte nájdi v adresári Installs nakopírovaný súbor s aplikáciou Nokia Ovi Maps 3.04 (príponou sis) a spusti inštaláciou dvojitým klikom naň. Odklikaj všetko OK.

5. Aplikácia Mapy je nainštalovaná. Pre istotu vypni a zapni telefón.


6. V menu programu OVI Suite vyber Mapy (ikonka s kompasom). Program sa spojí so serverom máp a umožní ti stiahúť mapy jednotlivých štátov. Program stiahne príslušnú mapu z internetu a nahrá ju do tvojho mobilu. Chvíľku to potrvá, pretože mapy sú veľké súbory. Začni postupne, najprv si nahraj len mapu Slovenska a neskôr dodaj ostatné. Všetky dostupné mapy Európy majú 2,2 GB.

7. Spusti v mobile aplikáciu Ovi Maps, vyber Moja poloha a hurá von chytať družice. POZOR! Doma a ani na balkóne Ti družice pravdepodobne nenajde. Musíš výjsť von. Ak nechceš aby Ti čerpalo dáta čítaj Tipy nižšie.

 

Tip1: Odporúčam v telefóne vypnúť asistované A-GPS. Dlhšie bude hľadať po spustení polohu, ale ušetríš na dátach. O tom, čo je A-GPS sa dozvieš tu.

1. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>

Bez fajky: Asistované GPS

S fajkou: Integrované GPS

Bez fajky: Bluetooth GPS

S fajkou: Poskytované sieťou

Bez fajky: WI-Fi / Siet (len pre Nokiu 5230 Navi Pack)

 

2. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>Server určenia polohy

Použitie servera polohy Vypnuté.

 

Tip2: Vhodné je vypnúť automatické naťahovanie mapových podkladov z internetu.

Menu>Mapy>Nastavenia>Internet>Offline

Tip3: Ako vypnúť hlasovú navigáciu? V nastaveniach som nenašiel takú možnosť. Dá sa len stíšiť hlasitosť reproduktoru tlačidlami na boku telefónu. (Ak si prišiel na lepší spôsob ako umlčať hlas pri navigácii, ocením ak napíšeš do diskusie.)

Tip4:  Máš problémy s hľadaním miesta v režime Offline?. Pri hľadaní zadávaj adresu v tvare

Štát [čiarka] Mesto [čiarka] Ulica [čiarka] Číslo

Tip5: Ako odstranit uloženú trasu? Spusti Ovi Mapy a z hlavneho menu choď do Obľúbene>Trasy. Vidíš zoznam uložených trás. Klikni na políčko (rámček) dole a zobrazí sa klávesnica. Na klávesnici stlač šípku vpravo hore a zobrazí sa ponuka na zmazanie trasy. Vyber trasu a stlač "Zmazať". Trošku krkolomne a nepraktické, ale trasu to zmaže :) Ďakujem užívateľke Danke za tip v diskusii.


Pozn.: Zoznam niektorých podporovaných telefónov

Nokia E72, Nokia E71, Nokia E66, Nokia E52, Nokia N97 mini, Nokia N97, Nokia X6, Nokia 6730 classic, Nokia 6710 Navigator, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5230.


Prajem všetkým veľa šťastných kilometrov!

 

(Pozn.: Pripomienky ako vylepšiť návod sú vítané.)

 

BlueBoard.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

nefunguje navigacia

(sajmon, 9. 10. 2010 8:29)

ahojte. mam vsetko nainstalovane a ked spustim aplikaciu tak mi nevie najst aktualnu poloho..stale hlada a hlada a ja cakam a cakam..hm..

Navigácia

(Dušan, 8. 10. 2010 11:59)

Vďaka Danke už vieme zmazať trasy, ale prosím Vás vie niekto ako sa dá zmazať história. Ďakujem.

re: Danka

(admin, 5. 10. 2010 20:54)

Sikovna holka. Dakujem za dobry tip. Problem mazania trasy je vyriesený. Pozdravujem.

Vymazanie ulozenych gps tras

(Danka, 5. 10. 2010 17:44)

Zobrazte si seznam oblíbených tras.Na spodní straně displeje si klikněte na šedý rámeček až aby se zobrazila klasická klávesnice a pokliknutí na tlačítko se šipkou vpravo nahoře se Vám zobrazí nabídka na smazání trasy.A je to.

PC SUITE a Nokia 5230

(Jozef, 3. 10. 2010 20:46)

Preinštaloval som PC Suite opať a už to funguje.

PC SUITE a Nokia 5230

(jozef, 3. 10. 2010 20:04)

ZAčal som inštalovať všetko čo je potrebné podla tohto návodu. Stiahol som Nokia Ovi maps a stiahol do telefonu - v pohode. Do PC som nainštaloval Nokia Map loader - bez problemov. Všetko reštartoval (telefon + PC). Mám nainštalovaný PC Suite čiže nemal by byť problem. No nemam v NB Bluetooth tak sa chcem pripojiť kablom a absolutne mi nenajde moju Nokiu 5230. Už som aj preinštaloval PC Suite ale nepomohlo. Takže nEmôžem stiahnuť absolutne cez Nokia Map loader žiadnu mapu. Neviem si dať rady. Mam kabel CA-101 a ked sa pripojim tak len cez režim pripojenia USB "Velkokapacit. pamať" a je to v nekompatubilnom režime PC Suite. Poraď te prosím.

3gp

(3gp filmy, 2. 10. 2010 19:51)

ide tu aj 3gp pls alebo iba mp4?
a ovi mapy su zadarmo?

re:ariner

(admin, 2. 10. 2010 8:03)

mapy som stahoval aj cez bluetooth aj cez kabel a s podobnym problemom som sa nestretol. je vsak pravda, ze mam 4GB SD kartu.

ovi

(ARINER, 1. 10. 2010 13:11)

caute mam nokiu 5230 navigaciu ovi v telefone nainstalovanu mam len ked chcem stiahnut mapu slovenska cez ovi suite tak mi to pise ze nedostatok miesta na pametovej karte ale mam tam volne 1G a mapa ma iba 53mb tusim.. nebude to tym ze mam v telefone volnu pamet 40mb a na karte 1G.? za sa to stahuje najprv do telefonu az potom uklada na kartu? vlastne mam telefon pripojeny cez bluetooth a pametam si este davno ked sme s kamosom posielali hudbu tak muselo byt tolko volneho miesta na telefone aj ked dal ulozit na kartu. a nemozem z telefonu vymazat secky aplikacie aby som mal 53mb na mapu... ide to aj inak? musim mat kabel aby to slo priamo na kartu?

Navigácia

(petrzlen, 30. 9. 2010 14:49)

Inštaláciu máp som vďaka tejto stránke zvládol bez problémov. Navigáciu som odskúšal pri dvoch cestách z BA na východné hranice Slovenska a som spokojný. Drobné chyby navigácie nie sú zavinené telefónom (časté nesprávne rýchlostné limity a chýbajúci úsek R1 popri Bzenici a Hliníku nad Hronom - to však nemá ani Google maps). Nezvládol som však prijatie hovoru počas navigácie na hlasitý posluch. Neviem po prijatí hovoru prepnúť telefón na reproduktor. Myslím, že je pri zapnutej navigácii logické mať automaticky prepnutý telefón do hlasitého režimu. Budem ešte študovať návod http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_5230_UG_sk.pdf , návod priložený v balení (9.9.2010) je veľmi stručný... (N 5230 bez datového pripojenia, V20.0.005, Ovi maps 3.04(165), PC Suite)

Ovi vs PS suite

(Miro, 28. 9. 2010 14:43)

Vdaka za odpoved,ešte že som OVI nestiahol

Bez SIM

(Miro, 28. 9. 2010 14:41)

Ano navigacia ide aj bez sim karty

Bez SIM

(Marian, 28. 9. 2010 10:18)

Skúšal niekto navigáciu bez vloženej SIM karty? Funguje to?

re: karin

(admin, 27. 9. 2010 21:37)

na prvu otazku nemam odpoved. niekto uz podobny problem spominal. ak ti navigacia funguje tak to ignoruj. ad druha otazka tato polozka sa nachdza len v Nokii 5230 predavanej vo verzii Navi Pack. takze ak ten riadok v nastavenia mas fajku zruz ak ho tam nemas ignoruj.

Problem s GPS u NOKIA5230

(Karin, 26. 9. 2010 19:22)

Dobry den,

Chcem Vas poprosit o pomoc pri vyrieseni mojho problemu. Po instalacii OVI MAPS a instalacii map mi z displeja zmizol indikator satelitov. Neviete nahodou, ako ho znovu dostanem na displej??? A este mam otazku ohladom toho, ze co to znamena : Bez fajky: WI-Fi / Siet (len pre Nokiu 5230 Navi Pack).

Za odpoved vopred dakujem.

Ovi Suite vs. PC Suite

(admin, 26. 9. 2010 15:40)

Moj osobny nazor je, ze OVI Suite je uplne nemozny softver, ba takmer by som pouzil slovo nepouzitelny. Nainstaloval som si ho a hned som ho aj odinstaloval. Nahravanie map bolo nespolahlive a ostatne funkcie boli neprehladne a posobili chaoticky. PC Suite je odladeny a pomerne stabilny softver s ktorým som spokojný.

Ovi suite

(Miro, 26. 9. 2010 8:20)

Ahoj oplati sa stiahnut ovi suite?Je to lepsia verzia ako ps suite?

Ovi suite

(Miro, 26. 9. 2010 8:15)

Ahoj Je lepsia verzia ovi suite ako ps suite

Chybová hláška

(Marian, 22. 9. 2010 7:00)

Mapy celej Európy majú tuším okolo 2,2 GB. Tak to by Ti asi nestačilo. Manželka má tiež 2 GB kartu, stiahol som jej len okolité krajiny a funguje všetko bez problémov. Tak neviem.

Chybová hláška

(Stanley, 22. 9. 2010 0:00)

No mám 2 gigovú kartu a z toho mám 1068 MB voľných. Je to tým?


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32

následující »