Choď na obsah Choď na menu
 


Ako nainštalovať OVI Maps 3.04

2. 1. 2011

 
Nokia uvoľnila svoju navigáciu OVI Maps 3.04 pre vybrané modely mobilných telefónov ZDARMA. Aby však bola naozaj zdarma uvádzam nižšie návod ako ju nainštalovať a správne nastaviť telefón. (napr. vypnúť A-GPS a naťahovanie mapových podkladov z internetu)

 

 

Čo na to potrebuješ?

 

Nokia OVI Suite je program pre tvoj počítač, ktorý stiahneš tu.

Nokia Ovi Maps, je softvér do mobilného telefónu. Verziu 3.04 stiahneš tu. Návod na používanie stiahneš tu, bohužiaľ zatiaľ len v angličtine.

Micro SD pamäťovú kartu. Tú je potrebné k Nokii 5230 zakúpiť.  Kapacita 4GB na mapy stačí, všetky dokopy majú 2,2 GB. Samozrejme môžeš si nainštalovať len vybrané a potom stačí aj menej priestoru na karte. Ak chceš počúvať v mobile aj mp3 alebo prehrávať filmy 8GB alebo 16GB určite oceníš.

USB kábel s micro-konektorom, prípadne bezdrôtové Bluetooth v počítači.

 

Krok za krokom:

0. Ešte než začneš urob nasledovné

Vypni v mobile certifikaciu a overovanie certifikátu.

Menu>Nastavenia>Sprava Aplikacii>Nastavenia instalacie> Instalacia softweru VSETKO a Overovanie certifikátu vypnuté.

 

1. Nainštaluj do počítača program Nokia OVI Suite slúžiaci na prepojenie telefónu a počítača a následné stiahnutie máp do mobilu. Reštartuj počítač. Vpravo dole na lište Windows sa objaví zelená ikonka OVI. Program je pripravený na spojenie s telefónom. Telefón je možne prepojiť viacerými spôsobmi. Ja používam na prepojenie PC-Telefón Bluetooth.

2. Ak máš v počítači Bluetooth aktivuj ho. Zapni Bluetooth aj v telefóne, pohodlne sa k nemu dostaneš cez Menu>Nastavenia>Pripojenie>Bluetooth . V programe OVI Suite choď do položky Nástroje a zvoľ pripojenie Bluetooth. Program ťa sám bude navigovať a pripojí tvoj telefón k PC. Počítač a telefón je potrebné spárovať, čo znamená po vyzvaní  zadať do telefónu a PC rovnaký kľúč (číslo). Je ľubovoľné, podmienka je, že musíš zadať rovnaké v počítači aj telefóne. Ikonka vpravo dolu zmodrie.

Ak používaš na pripojenie USB kábel, prepoj káblom telefón a počítač a v programe OVI Suite v položke nástroje vyber pripojenie cez USB kábel.

3. Tvoj telefón je pripojený k počítaču. Na SD kartu do adresára (Installs) presuň inštalačný súbor Nokia Ovi Maps. Má príponu sisx. Môžeš to urobiť priamo ak máš čítačku pamäťových kariet, alebo spoj telefón a počítač v režime "Velkokapacitná pamäť".

4. V telefóne spusti správcu súborov. Nájdeš ho cez Menu->Aplikácie->Kancelária->Správca Súborov. Na pamäťovej karte nájdi v adresári Installs nakopírovaný súbor s aplikáciou Nokia Ovi Maps 3.04 (príponou sis) a spusti inštaláciou dvojitým klikom naň. Odklikaj všetko OK.

5. Aplikácia Mapy je nainštalovaná. Pre istotu vypni a zapni telefón.


6. V menu programu OVI Suite vyber Mapy (ikonka s kompasom). Program sa spojí so serverom máp a umožní ti stiahúť mapy jednotlivých štátov. Program stiahne príslušnú mapu z internetu a nahrá ju do tvojho mobilu. Chvíľku to potrvá, pretože mapy sú veľké súbory. Začni postupne, najprv si nahraj len mapu Slovenska a neskôr dodaj ostatné. Všetky dostupné mapy Európy majú 2,2 GB.

7. Spusti v mobile aplikáciu Ovi Maps, vyber Moja poloha a hurá von chytať družice. POZOR! Doma a ani na balkóne Ti družice pravdepodobne nenajde. Musíš výjsť von. Ak nechceš aby Ti čerpalo dáta čítaj Tipy nižšie.

 

Tip1: Odporúčam v telefóne vypnúť asistované A-GPS. Dlhšie bude hľadať po spustení polohu, ale ušetríš na dátach. O tom, čo je A-GPS sa dozvieš tu.

1. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>

Bez fajky: Asistované GPS

S fajkou: Integrované GPS

Bez fajky: Bluetooth GPS

S fajkou: Poskytované sieťou

Bez fajky: WI-Fi / Siet (len pre Nokiu 5230 Navi Pack)

 

2. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>Server určenia polohy

Použitie servera polohy Vypnuté.

 

Tip2: Vhodné je vypnúť automatické naťahovanie mapových podkladov z internetu.

Menu>Mapy>Nastavenia>Internet>Offline

Tip3: Ako vypnúť hlasovú navigáciu? V nastaveniach som nenašiel takú možnosť. Dá sa len stíšiť hlasitosť reproduktoru tlačidlami na boku telefónu. (Ak si prišiel na lepší spôsob ako umlčať hlas pri navigácii, ocením ak napíšeš do diskusie.)

Tip4:  Máš problémy s hľadaním miesta v režime Offline?. Pri hľadaní zadávaj adresu v tvare

Štát [čiarka] Mesto [čiarka] Ulica [čiarka] Číslo

Tip5: Ako odstranit uloženú trasu? Spusti Ovi Mapy a z hlavneho menu choď do Obľúbene>Trasy. Vidíš zoznam uložených trás. Klikni na políčko (rámček) dole a zobrazí sa klávesnica. Na klávesnici stlač šípku vpravo hore a zobrazí sa ponuka na zmazanie trasy. Vyber trasu a stlač "Zmazať". Trošku krkolomne a nepraktické, ale trasu to zmaže :) Ďakujem užívateľke Danke za tip v diskusii.


Pozn.: Zoznam niektorých podporovaných telefónov

Nokia E72, Nokia E71, Nokia E66, Nokia E52, Nokia N97 mini, Nokia N97, Nokia X6, Nokia 6730 classic, Nokia 6710 Navigator, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5230.


Prajem všetkým veľa šťastných kilometrov!

 

(Pozn.: Pripomienky ako vylepšiť návod sú vítané.)

 

BlueBoard.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

re2: licencia

(admin, 25. 5. 2010 10:51)

3.04 by mala byt podla "http://blog.ovi.com/2010/05/20/new-ovi-maps-faster-better-personal" predovsetkym rychlejsia a stabilnejsia. nemyslim si, ze 3.04 by po stiahnuti mala vyzadovat platenie. ja by som skusil vypnut v mobile certifikaciu Menu>Nastavenia>Sprava Aplikacii>Nastavenia instalacie> Instalacia softweru VSETKO a tiez Vypnut overovanie certifikátu. A potom odinstalovat tvoju verziu a nainstalovat znova 3.03 resp. 3.04. Nic lepsie poradit neviem. :)

licencia

(Marian, 25. 5. 2010 9:00)

Ešte nie. To je manželkym mobil a teraz je pár dní preč. Skúsim to koncom týždňa. Aký je rozdiel medzi tými dvoma verziami? Vie niekto?

re: licencia

(admin, 25. 5. 2010 8:24)

problemu s licenciou vobec nerozumiem. na mojej 5230-ke ziadnu licenciu nevyzadovalo.uz si to nejako vyriesil?

re: verzia

(admin, 25. 5. 2010 8:23)

verziu zistis takto. spusti navigaciu stlač "?" a potom "O aplikacii" Moja verzia je "v3.03 10wk01 b05" a funguje na 100%. nova verzia "3.04 10wk17 b07" sa da stiahnut tu http://www.nokia.sk/sluzby-a-aplikacie/ovi-mapy/na-stiahnutie#/nokia-5230/ ako funguje resp. nefunguje zatial neviem.

verzia

(Marian, 24. 5. 2010 23:08)

Ako a kde zistím verziu? Sťahoval som to z netu pred cca. 10 dňami.

biele miesta

(admin, 24. 5. 2010 23:01)

ja mam verziu 3.03. by som povedal, ze to moze byt tym, ze verzia 3.04 ma este muchy. u mna sa taky problém nevyskytol

hura

(Marian, 24. 5. 2010 22:51)

Aspoň si zistil, aký si šikovný človek. K tej faktúre: koľko si zaúčtujú zaleží od toho u akého operátora si, aký máš paušál... . 2 MB nieje veľa, myslím, že splátkový kalendár sa bude dať vybaviť :-) .

hura

(Easy, 24. 5. 2010 22:43)

Kurňa už som na to prišiel.Napojil som sa na chvilu online(nejakú minútu) behom chvile mi našlo polohu a tie prazdne miesta sa zrazu zaplnili ulicami a všetkým a hneď som prepol na offline.To je paráda,stači dať ulicu nemusím ani mesto zadať a hned to naskoči.Len dúfam že nebudem zas plakať keď príde faktúra za mobil keď som bol online mám s tým už zlé skúsenosti.Bude to velká suma keď mi tam natiahlo nejaké 2MB?
Asi tu mám nejaký vlastný monológ či čo.Aj som si zadal problém a aj som si naňho odpovedal.

Problém?

(Easy, 24. 5. 2010 21:45)

Napadla ma jedna vec, nie je to náhodou tým že mam verziu 3.04?
A ako tu hore bolo spomenuté adminom,verziu 3.04 ešte nemá odskúšanú.
Skuste prosím Vás kto má verziu 3.03 sa pozrieť či máte na mape napr. Považskú Bystricu a okolie okolo nej.Možno to bude tým že aj tú dialnicu dokončujú tam zrejme ešte nie je nahodená v mape alebo ja neviem

licencia

(Marian, 24. 5. 2010 14:46)

Ahojte, manželka má tiež N 5230 a akúšal som rozbehať navigáciu. Urobil som to podľa návodu na tejto stráke. Funguje, ale tiež po chvíli navigovanie pýta zaplatiť licenciu na rok tuším 10 €. Niekde som čítal, že sa to dá robiť aj zadarmo. Je problém vo verzií? Neviem akú som stiahol. Musí byť 3,03? Robil som to myslím 16 mája

re: Prázdne miesta na mape

(adim, 24. 5. 2010 10:12)

daj mi na seba email kontakt mozno nieco vymyslime s tvojim problemom.

Prázdne miesta na mape

(Easy, 23. 5. 2010 21:24)

Zdar.
Kto mi poradí mám N 5230(asi 3 dni),zadám si vyhľadať moju polohu a asi nejaký okruh 5-8 km na mapke keď mi tu polohu nájde, má prázdne miesta nieje tam nič ,ani ulice ,cesty skrátka prázdne.Dám si že navigovať a on mi vypíše že navigacia z tejto polohy nie je možná.Čo s tým môže byť.
Upresním: tie Ovi maps a všetky tie veci už tam mám nahodené podľa toho návodu vyššie.
Mám aj vypnuté A gps aj internet offline.
Chcem to vyskúšať a nemám ako.To mám teraz prebehnúť 10 km aby som si nastavil navigáciu?
Prosím pomôžte.

re: zvuk gps

(admin, 23. 5. 2010 10:28)

brano, ak mas hlas nainstalovany a nejde ti, mozno mas iba hlasitost stisenu na 0. skus ist do volby hlasitost, alebo pridaj hlas tlacikami na mobile.

zvuk gps

(brano, 22. 5. 2010 22:29)

diky za vyborne navody, zvladol som konvertovat video, sfunkcnil gps, len mam problem. napriek tomu, ze som si uz dvakrat stiahol slovencinu, zvuk na gps nejde. treba ho niekde specialne zapnut? poprosim nejaku radu

ospravedlnenie

(admin, 20. 5. 2010 9:10)

nokia stale meni linky na svojich strankach a tak sa stalo, ze v linku na stiahnutie sa objavila verzia 3.04 beta. preto mozno tie problemy. momentalne by mala byt v linku opat verzia 3.03. ospravedlnujem sa vsetkym priaznivcom za pripadne problemy.

Obchody

(tpinki, 19. 5. 2010 23:34)

zapnem navigaciu,chvilu naviguje a potom napise:Pristup k obchodu vyzaduje internetove pripojenie,prpojit? a ked dam nie uz nenaviguje.Je nejaka pomoc?

zvuk

(admin, 18. 5. 2010 11:31)

napis na nokia support. oni ti skor k tomu nieco povedia. takto sa budes iba trapit.

ZVUK

(IGOR, 18. 5. 2010 11:26)

NECHAPEM JA TAM TIEZ NIC NEMAM,,,,,,TA NEVIEM TERAZ ZE CO.....

zvuk

(admin, 18. 5. 2010 9:02)

v map loader-i je polozka voice, na kt. kliknes a stiahnes si hlasove povely v roznoch jazykoch. uz sa tu vsak stazoval aj uzivatel dusan, ze polozka je u neho prazdna. nerozumiem preco. to je otazka na nokia support. v mojej verzii map loader-a vsetko funguje.

ZVUK

(IGOR, 18. 5. 2010 0:26)

NIEKTO CO MI PRESNEJSIE POVIE AKO SI DAM HLASOVU NAVIGACIU????HMM???VSETKO SLAPE JAK MA LEN HLASOVA NAVIGACIA NEJDE,,,,,DAKUJEM


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32

následující »