Choď na obsah Choď na menu
 


Ako nainštalovať OVI Maps 3.04

2. 1. 2011

 
Nokia uvoľnila svoju navigáciu OVI Maps 3.04 pre vybrané modely mobilných telefónov ZDARMA. Aby však bola naozaj zdarma uvádzam nižšie návod ako ju nainštalovať a správne nastaviť telefón. (napr. vypnúť A-GPS a naťahovanie mapových podkladov z internetu)

 

 

Čo na to potrebuješ?

 

Nokia OVI Suite je program pre tvoj počítač, ktorý stiahneš tu.

Nokia Ovi Maps, je softvér do mobilného telefónu. Verziu 3.04 stiahneš tu. Návod na používanie stiahneš tu, bohužiaľ zatiaľ len v angličtine.

Micro SD pamäťovú kartu. Tú je potrebné k Nokii 5230 zakúpiť.  Kapacita 4GB na mapy stačí, všetky dokopy majú 2,2 GB. Samozrejme môžeš si nainštalovať len vybrané a potom stačí aj menej priestoru na karte. Ak chceš počúvať v mobile aj mp3 alebo prehrávať filmy 8GB alebo 16GB určite oceníš.

USB kábel s micro-konektorom, prípadne bezdrôtové Bluetooth v počítači.

 

Krok za krokom:

0. Ešte než začneš urob nasledovné

Vypni v mobile certifikaciu a overovanie certifikátu.

Menu>Nastavenia>Sprava Aplikacii>Nastavenia instalacie> Instalacia softweru VSETKO a Overovanie certifikátu vypnuté.

 

1. Nainštaluj do počítača program Nokia OVI Suite slúžiaci na prepojenie telefónu a počítača a následné stiahnutie máp do mobilu. Reštartuj počítač. Vpravo dole na lište Windows sa objaví zelená ikonka OVI. Program je pripravený na spojenie s telefónom. Telefón je možne prepojiť viacerými spôsobmi. Ja používam na prepojenie PC-Telefón Bluetooth.

2. Ak máš v počítači Bluetooth aktivuj ho. Zapni Bluetooth aj v telefóne, pohodlne sa k nemu dostaneš cez Menu>Nastavenia>Pripojenie>Bluetooth . V programe OVI Suite choď do položky Nástroje a zvoľ pripojenie Bluetooth. Program ťa sám bude navigovať a pripojí tvoj telefón k PC. Počítač a telefón je potrebné spárovať, čo znamená po vyzvaní  zadať do telefónu a PC rovnaký kľúč (číslo). Je ľubovoľné, podmienka je, že musíš zadať rovnaké v počítači aj telefóne. Ikonka vpravo dolu zmodrie.

Ak používaš na pripojenie USB kábel, prepoj káblom telefón a počítač a v programe OVI Suite v položke nástroje vyber pripojenie cez USB kábel.

3. Tvoj telefón je pripojený k počítaču. Na SD kartu do adresára (Installs) presuň inštalačný súbor Nokia Ovi Maps. Má príponu sisx. Môžeš to urobiť priamo ak máš čítačku pamäťových kariet, alebo spoj telefón a počítač v režime "Velkokapacitná pamäť".

4. V telefóne spusti správcu súborov. Nájdeš ho cez Menu->Aplikácie->Kancelária->Správca Súborov. Na pamäťovej karte nájdi v adresári Installs nakopírovaný súbor s aplikáciou Nokia Ovi Maps 3.04 (príponou sis) a spusti inštaláciou dvojitým klikom naň. Odklikaj všetko OK.

5. Aplikácia Mapy je nainštalovaná. Pre istotu vypni a zapni telefón.


6. V menu programu OVI Suite vyber Mapy (ikonka s kompasom). Program sa spojí so serverom máp a umožní ti stiahúť mapy jednotlivých štátov. Program stiahne príslušnú mapu z internetu a nahrá ju do tvojho mobilu. Chvíľku to potrvá, pretože mapy sú veľké súbory. Začni postupne, najprv si nahraj len mapu Slovenska a neskôr dodaj ostatné. Všetky dostupné mapy Európy majú 2,2 GB.

7. Spusti v mobile aplikáciu Ovi Maps, vyber Moja poloha a hurá von chytať družice. POZOR! Doma a ani na balkóne Ti družice pravdepodobne nenajde. Musíš výjsť von. Ak nechceš aby Ti čerpalo dáta čítaj Tipy nižšie.

 

Tip1: Odporúčam v telefóne vypnúť asistované A-GPS. Dlhšie bude hľadať po spustení polohu, ale ušetríš na dátach. O tom, čo je A-GPS sa dozvieš tu.

1. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>

Bez fajky: Asistované GPS

S fajkou: Integrované GPS

Bez fajky: Bluetooth GPS

S fajkou: Poskytované sieťou

Bez fajky: WI-Fi / Siet (len pre Nokiu 5230 Navi Pack)

 

2. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>Server určenia polohy

Použitie servera polohy Vypnuté.

 

Tip2: Vhodné je vypnúť automatické naťahovanie mapových podkladov z internetu.

Menu>Mapy>Nastavenia>Internet>Offline

Tip3: Ako vypnúť hlasovú navigáciu? V nastaveniach som nenašiel takú možnosť. Dá sa len stíšiť hlasitosť reproduktoru tlačidlami na boku telefónu. (Ak si prišiel na lepší spôsob ako umlčať hlas pri navigácii, ocením ak napíšeš do diskusie.)

Tip4:  Máš problémy s hľadaním miesta v režime Offline?. Pri hľadaní zadávaj adresu v tvare

Štát [čiarka] Mesto [čiarka] Ulica [čiarka] Číslo

Tip5: Ako odstranit uloženú trasu? Spusti Ovi Mapy a z hlavneho menu choď do Obľúbene>Trasy. Vidíš zoznam uložených trás. Klikni na políčko (rámček) dole a zobrazí sa klávesnica. Na klávesnici stlač šípku vpravo hore a zobrazí sa ponuka na zmazanie trasy. Vyber trasu a stlač "Zmazať". Trošku krkolomne a nepraktické, ale trasu to zmaže :) Ďakujem užívateľke Danke za tip v diskusii.


Pozn.: Zoznam niektorých podporovaných telefónov

Nokia E72, Nokia E71, Nokia E66, Nokia E52, Nokia N97 mini, Nokia N97, Nokia X6, Nokia 6730 classic, Nokia 6710 Navigator, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5230.


Prajem všetkým veľa šťastných kilometrov!

 

(Pozn.: Pripomienky ako vylepšiť návod sú vítané.)

 

BlueBoard.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pre: Tomáš

(Pali, 14. 10. 2011 13:36)

Ani ja som takú možnosť nenašiel. Možno ak idem s manželkou tak presmerovať hovory na jej číslo :). Lenže to by sme chceli veľa od Nokie 5230. Ale mobl je to dobrý - za tie prachy.
Ináč ak príde hovor, tak navigácia sa prepne na pozadie = je zapnutá, ale nie je práve aktívna (raz sa mi to stalo v aute). Preto si myslím, že s bluetooth slúchadlom by to mohlo fungovať. Po skončení hovoru sa stalo to, že... Už sa nepamätám ;).
Bluetooth slúchadlo má tiež jednu obrovskú nevýhodu, že ho treba nabíjať...

Pre: Pali a Rybca

(Tomas, 12. 10. 2011 18:56)

Ak používate Bluetooth slúchadlo, tak je to tiež blbé riešenie. Aspoň pre mňa. Ak ho máš zapnuté, hlasová navigácia funguje taktiež cez Bluetooth slúchadlo. A zase zapínať Bluetooth slúchadlo až pri prichádzajúcom hovore je podľa mna nič moc. Čiže pomohlo by mať zapnutú navigáciu, ale hlasová navigácia funguje ďalej cez telefón. No takú možnosť nastavenia som zatiaľ nenašiel.

pre rybca

(Pali, 12. 10. 2011 15:14)

Hlasný odposluch počas navigácie sa asi nedá tak jednoducho zapnúť. Aspoň mne to len tak neišlo. Ja by som volil pre tento prípad bluetooth sadu do auta, prípadne bluetooth slúchadlo. Podľa mňa asi najlepšia voľba, ako sa naťahovať za jazdy po telefón, ktorý navyše drží v držiaku. Je to nebezpečné. Rozmýšľal som už nad tým.
Ak ale niekto príde na iné riešenie - rád ho vyskúšam :).

pre Vlado

(Pali, 12. 10. 2011 15:11)

Nemáš náhodou nejaké pokovené sklo? Niektoré autá to majú - potom Ti možno slabo prechádza signál. Na sedadle spolujazdca možno chytá signál cez bočné okno.

aktualizácia cez bluetooth

(Pali, 12. 10. 2011 15:09)

Ja som raz skúšal niečo cez bluetooth, ale trvalo to dlho. Doporučujem kúpiť micro USB kábel v nejakom obchode na PC - stojí pár Eur - možno 3€.
Cez bluetooth je to naozaj o nervy :).

telefonovanie s navigaciou

(rybca, 10. 10. 2011 11:17)

Ako prijmem hovor na hlasny odposluch pocas navigacie?

GPS na Nokiu 5230

(Tomas, 8. 10. 2011 17:07)

Da sa to nainstalovat aj bez pomoci pociaca? Mam internet v mobile ale doma nemam velky taky pocitavy. A zase v netkaviarni instalovavat kadejake softwary by bolo take... Potrebujem len tolko aby tam bolo slovensko nic viac. Mal som Orange Boston a tam bol Sygic a bol soms tym spokojny. Da sa to nejak spravit aj sem?

Umiestnenie mobilu

(Vlado, 3. 10. 2011 9:05)

Na palubovke, stále stráca spojenie, položím ho na sedadlo pre spolucestujúceho,ide bez problémov. Čo v tom je?

Mapy

(Štefan, 30. 9. 2011 17:25)

Pri mapach sa mi zdá obrázok malý. Keď si zväčším príslušný výsek, síce ulice sa mi priblížia , ale názov ulice ostane taký istý maličký. To sa nezväčší. S tým sa nedá niečo robiť?
belicky@ppa.sk

GPS

(Miki , 29. 9. 2011 20:39)

Skvělí návod pomoh my moc díky. :)

- - - - - - -

(123, 12. 9. 2011 18:46)

nebolo tu to co potrebujem

mapy

(petp, 10. 9. 2011 9:45)

jozef: mne to islo cez bluetooth a nie cez wifi, skus to tak pojde ti to len to trva dlhsie ako cez kabel.

mapy cez wifi

(Jozef, 9. 9. 2011 14:54)

Prosim Vas, ako sa daju cez PC SUITE stiahnut mapy, aby mi to netahalo z mobilneho internetu ale cez wifi? Da sa to vobec? A daju sa stiahnut tie mapy aj priamo z mobilu alebo musim to robit vzdy cez PC?
Dik za odpoved.

mapy

(peto, 6. 9. 2011 23:44)

uff tak sa mi to nakoniec podarilo cez ovi suite pripojil som cez bluetooth (kedze usb kabel nemam) a aktualizoval som mapy a nazvy ulic. prosim ta nevies k akemu datumu su posledne mapy slovenska?

pre peto

(Peter, 5. 9. 2011 7:16)

tento problém s 3.06-kov som mal aj ja,ale už som to tu opisoval 22.3.2011. Pri inštalácii vymaže všetky mapy, tak ich treba znovu nainštalovať aj s hlasovými inštrukciami. Problém nastal pri inštalácii máp cez Ovi Suite, nechcelo mi pripojiť telefón,( tento problém tu už bol niekoľko krát prezentovaný) tak cez PC Suite som preinštaloval SW telefónu (aj keď som mal najnovšiu verziu)no a potom išlo pripojenie cez Ovi Suite bez problémov. Mapy sú nové, Európa ma teraz cez 3GB, Navigácia šľape.

nokia

(peto, 4. 9. 2011 11:27)

3.06 som naistaloval len teraz to nejde spustit, vypisuje Teraz potrebujete iba nove mapy ulic vase moznosti su
pouzivat mapy online
Pouzivat Ovi store

to nejde aktualizovat offline??? ci ako teraz postupovat? dakujem

aktualizacia

(peto, 4. 9. 2011 11:12)

prosim ta aky je presny postup ked chcem iba aktualizovat mapy? nasiel som verziu 3.06 a chcel by so to aktualizovat

dakujem

23589

(Lucka, 25. 8. 2011 11:19)

Ok, tak si sama odpoviem - musela som spravit hard reset telefonu, vsetko vymazat a uz to funguje....

Aktualizacia map - nefunguju..

(Lucka, 24. 8. 2011 10:50)

V juli som si aktualizovala softver a odvtedy mi nefunguju mapy, ked ich chcem zapnut napise mi:"Aplikacia sa neda otvorit. Nainstalujte najnovsiu verziu" ale vsade mi pise ze mam nainstalovanu najnovsiu verziu a neda sa to preinstalovat......
Otazka c.2 na ktoru neviem ani za nic prist: Da sa z PC Suite stahovat aktualizacie a mapy z "domaceho internetu - wifi"? Pretoze mne sa to chce vzdy napojit iba na mobilny internet, neda sa mi to nastavit a ked som bola este v TMob tak mi za to nabehla faktura 80€... Pri o2 mam predplatene data, 500MB ale kebyze si chcem stiahnut mapy, tak si ich akurat vsetky miniem... Prosiiim velmi niekoho o odpoved.Dakujem

to: Richard

(Tomi, 19. 8. 2011 18:40)

Odporúčam ti nainštalovať Nokia OVI Suite. Tam si jednoducho aktualizuješ presne tie mapy ktoré chceš.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32

následující »