Choď na obsah Choď na menu
 


Ako nainštalovať OVI Maps 3.04

2. 1. 2011

 
Nokia uvoľnila svoju navigáciu OVI Maps 3.04 pre vybrané modely mobilných telefónov ZDARMA. Aby však bola naozaj zdarma uvádzam nižšie návod ako ju nainštalovať a správne nastaviť telefón. (napr. vypnúť A-GPS a naťahovanie mapových podkladov z internetu)

 

 

Čo na to potrebuješ?

 

Nokia OVI Suite je program pre tvoj počítač, ktorý stiahneš tu.

Nokia Ovi Maps, je softvér do mobilného telefónu. Verziu 3.04 stiahneš tu. Návod na používanie stiahneš tu, bohužiaľ zatiaľ len v angličtine.

Micro SD pamäťovú kartu. Tú je potrebné k Nokii 5230 zakúpiť.  Kapacita 4GB na mapy stačí, všetky dokopy majú 2,2 GB. Samozrejme môžeš si nainštalovať len vybrané a potom stačí aj menej priestoru na karte. Ak chceš počúvať v mobile aj mp3 alebo prehrávať filmy 8GB alebo 16GB určite oceníš.

USB kábel s micro-konektorom, prípadne bezdrôtové Bluetooth v počítači.

 

Krok za krokom:

0. Ešte než začneš urob nasledovné

Vypni v mobile certifikaciu a overovanie certifikátu.

Menu>Nastavenia>Sprava Aplikacii>Nastavenia instalacie> Instalacia softweru VSETKO a Overovanie certifikátu vypnuté.

 

1. Nainštaluj do počítača program Nokia OVI Suite slúžiaci na prepojenie telefónu a počítača a následné stiahnutie máp do mobilu. Reštartuj počítač. Vpravo dole na lište Windows sa objaví zelená ikonka OVI. Program je pripravený na spojenie s telefónom. Telefón je možne prepojiť viacerými spôsobmi. Ja používam na prepojenie PC-Telefón Bluetooth.

2. Ak máš v počítači Bluetooth aktivuj ho. Zapni Bluetooth aj v telefóne, pohodlne sa k nemu dostaneš cez Menu>Nastavenia>Pripojenie>Bluetooth . V programe OVI Suite choď do položky Nástroje a zvoľ pripojenie Bluetooth. Program ťa sám bude navigovať a pripojí tvoj telefón k PC. Počítač a telefón je potrebné spárovať, čo znamená po vyzvaní  zadať do telefónu a PC rovnaký kľúč (číslo). Je ľubovoľné, podmienka je, že musíš zadať rovnaké v počítači aj telefóne. Ikonka vpravo dolu zmodrie.

Ak používaš na pripojenie USB kábel, prepoj káblom telefón a počítač a v programe OVI Suite v položke nástroje vyber pripojenie cez USB kábel.

3. Tvoj telefón je pripojený k počítaču. Na SD kartu do adresára (Installs) presuň inštalačný súbor Nokia Ovi Maps. Má príponu sisx. Môžeš to urobiť priamo ak máš čítačku pamäťových kariet, alebo spoj telefón a počítač v režime "Velkokapacitná pamäť".

4. V telefóne spusti správcu súborov. Nájdeš ho cez Menu->Aplikácie->Kancelária->Správca Súborov. Na pamäťovej karte nájdi v adresári Installs nakopírovaný súbor s aplikáciou Nokia Ovi Maps 3.04 (príponou sis) a spusti inštaláciou dvojitým klikom naň. Odklikaj všetko OK.

5. Aplikácia Mapy je nainštalovaná. Pre istotu vypni a zapni telefón.


6. V menu programu OVI Suite vyber Mapy (ikonka s kompasom). Program sa spojí so serverom máp a umožní ti stiahúť mapy jednotlivých štátov. Program stiahne príslušnú mapu z internetu a nahrá ju do tvojho mobilu. Chvíľku to potrvá, pretože mapy sú veľké súbory. Začni postupne, najprv si nahraj len mapu Slovenska a neskôr dodaj ostatné. Všetky dostupné mapy Európy majú 2,2 GB.

7. Spusti v mobile aplikáciu Ovi Maps, vyber Moja poloha a hurá von chytať družice. POZOR! Doma a ani na balkóne Ti družice pravdepodobne nenajde. Musíš výjsť von. Ak nechceš aby Ti čerpalo dáta čítaj Tipy nižšie.

 

Tip1: Odporúčam v telefóne vypnúť asistované A-GPS. Dlhšie bude hľadať po spustení polohu, ale ušetríš na dátach. O tom, čo je A-GPS sa dozvieš tu.

1. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>

Bez fajky: Asistované GPS

S fajkou: Integrované GPS

Bez fajky: Bluetooth GPS

S fajkou: Poskytované sieťou

Bez fajky: WI-Fi / Siet (len pre Nokiu 5230 Navi Pack)

 

2. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>Server určenia polohy

Použitie servera polohy Vypnuté.

 

Tip2: Vhodné je vypnúť automatické naťahovanie mapových podkladov z internetu.

Menu>Mapy>Nastavenia>Internet>Offline

Tip3: Ako vypnúť hlasovú navigáciu? V nastaveniach som nenašiel takú možnosť. Dá sa len stíšiť hlasitosť reproduktoru tlačidlami na boku telefónu. (Ak si prišiel na lepší spôsob ako umlčať hlas pri navigácii, ocením ak napíšeš do diskusie.)

Tip4:  Máš problémy s hľadaním miesta v režime Offline?. Pri hľadaní zadávaj adresu v tvare

Štát [čiarka] Mesto [čiarka] Ulica [čiarka] Číslo

Tip5: Ako odstranit uloženú trasu? Spusti Ovi Mapy a z hlavneho menu choď do Obľúbene>Trasy. Vidíš zoznam uložených trás. Klikni na políčko (rámček) dole a zobrazí sa klávesnica. Na klávesnici stlač šípku vpravo hore a zobrazí sa ponuka na zmazanie trasy. Vyber trasu a stlač "Zmazať". Trošku krkolomne a nepraktické, ale trasu to zmaže :) Ďakujem užívateľke Danke za tip v diskusii.


Pozn.: Zoznam niektorých podporovaných telefónov

Nokia E72, Nokia E71, Nokia E66, Nokia E52, Nokia N97 mini, Nokia N97, Nokia X6, Nokia 6730 classic, Nokia 6710 Navigator, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5230.


Prajem všetkým veľa šťastných kilometrov!

 

(Pozn.: Pripomienky ako vylepšiť návod sú vítané.)

 

BlueBoard.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Doplnenie

(dušan, 8. 7. 2011 16:50)

Díky Pali za upozornenie, ale teraz tomu nerozumiem,to má google iné súradnice ako nokia maps.
Keď zadám tvoje súradnice a priblížim si zobrazený bod
a kúsok posuniem mapu od zobrazeného bodu zobrazí mi hore v okienku súradnice 48 5 32 N 17 5 56 E.Tak tomu nerozumiem.

Doplnenie

(Pali, 7. 7. 2011 14:05)

Ďakujem za doplnenie "dušan", ALE...
Ja som stiahol z maps.google súradnice:
48.142358,17.099069
ak ich zadám do mobilu presne tak ako som napísal, dostanem sa na BA hrad - presne tam kde som chcel byť.
Ak zadám Tvoje súradnice:
48 14 23 58 17 09 90 69
Dostanem sa tu: 12km, Svätý Jur
Rozdiel je cca 21,39 km a to je celkom podstatný rozdiel.
Takže súradnice zadávať presne tak ako sú v http://maps.google.com - aspoň u mňa to funguje takto.
Prípadne vyskúšať, lebo v mobile sa dá zmeniť zápis súradníc (Lokalita/Poloha/Prednostný spôsob zápisu/Formát súradníc/ -ja mám DDD°MM´SS,ss´´). Treba si to vyskúšať a porovnať so satelitnou mapou, či sa dostanem tam kde chcem.
Prajem príjemné cestovanie s navigáciou ;).

Pre "dadda" - ciele podľa bodov GPS:

(dušan, 7. 7. 2011 9:44)

Chcem len doplniť príspevok od Pali-ho.Keď máš súradnice GPS ako napr.v Paliho príspevku 48.142358,17.099069 tak ich napíš v Mapy - Hľadanie -
48 14 23 58 17 09 90 69 a nájde ti presné miesto zodpovedajúcemu GPS súradniciam.

Pre "dadda" - ciele podľa bodov GPS:

(Pali, 2. 7. 2011 0:49)

Pozri si napr ciele na satelitnej mape: http://maps.google.com/
Tam si nájdeš požadované miesto pomerne jednoducho a GPS súradnicu zistíš kliknutím na dané miesto pravým tlačidlom - potom voľba "čo je tu?"
Do okna hore Ti napíše GPS súradnice v tvare:
48.142358,17.099069 (napríklad)
Ja si takto plánujem cestu priamo na parkovacie miesto ;).
Výhodu to má v tom, že ideš presne kde chceš a kadiaľ chceš. Je to dobrý spôsob, ak máš čas naplánovať trasu doma pri PC. Predsa len na satelitnej mape toho vidieť dosť veľa.
Len ak to budeš skúšať, tak radšej neparkuj na mnou udanej GPS súradnici ;)...
Ešte poznámka:
Ak dám napr prejazd Žilinou, tak ma navigácia pošle cez centrum mesta, ak zvolím nejaký presný bod na trase idem presne tam kde chcem ísť.

Ako odstranit uloženú trasu?

(Milan, 28. 6. 2011 17:14)

Dolezity dodatok k odstraneniu trasy: Pozor, klavesnica musi byt ALFANUMERICKA!!! Napr. pri qwerty to nefunguje.

aktualizácia máp

(albomaser, 28. 6. 2011 8:56)

Prosím skúste mi poradiť.Mám nainštalované ovi maps 3.06 v Nokii 5230 problém je v tom že v Nokii mapy com je obchvat Trstenej ale mne túto mapu nejde nainštalovat cez Nokia ovi suite 3.1.0.91 prečo?

Nefunkčné GPS na C5-00

(Had78, 23. 6. 2011 21:05)

Navigáciu OVI maps mám nainšatalovanú. Nastavenia sú podľa inej C5, kde navigácia funguje. Aj napriek tomu stále nemôže nájsť satelity GPS. Mapy si môžem prezerať, ale stále nieje signál. Môžete niekto poradiť?

nastavenie ciela

(dadda, 7. 6. 2011 21:46)

podarilo sa mi to vdaka tomuto navodu nainstalovat.mam taku otazocku daju sa v ovi nastavit ciel cesty podla bodov gps? mne to dava len moznosti podla adresy alebo mapy. vdaka

čo znamená

(maros, 2. 6. 2011 18:56)

kod chyby:12008 toto mi stále vyhadzuje pri aktualizácii gps máp

historia hladania-Nokia C5

(ivan, 31. 5. 2011 16:39)

ako odstranit polozky v historii hladania,pomohol som si s Vasimi radami,ale tento problem neviem.dakujem

mapy

(JAK, 29. 5. 2011 19:58)

- vyzerá to ako keby mapy chýbali v mobile/na karte - ani ich tam nikde po pripojení na PC "nevidím" - vôbec neviem, v ktorom adresári sú... (Sygic je prehľadne v adresári E:\Maps)

mapy

(JAK, 29. 5. 2011 19:49)

ak by vedel niekto poradiť, opíšem ako sa to správa:
- aktualizácia softu
- ovi mapy ponúkajú iba pripojenie na net alebo k ovi suite, nepomáha ani vrátenie "zo zálohy"
- v ovi suite som sa do "máp" dostal, ale neponúklo "žiadny" štát na stiahnutie - to som "opravil" preinštalovaním ovi suite
- mapy vybraných štátov sa stiahli, ovi mapy v mobile sa aj spustili - už to pri spustení nenúkalo net ani ovi suite, ale to je všetko, ostane to na "zemeguli"...

mapy

(JAK, 29. 5. 2011 19:35)

pravdaže budem skúšať spojazdniť aj ovi mapy, ak na niečo prídem dám vedieť...

mapy

(vikino1, 29. 5. 2011 18:01)

Mne sa sa problém podarilo myslím odstrániť no nemal som možnosť to ešte otestovať v aute ale polohu a mapy idú OK. Treba postupovať presne podla inštrukcii a ked sa niečo nevydarí opakovať! Ja som to robil niekolko krát, myslím, že najdôležitejšie je spustiť aplikáciu po inštalovaní a až potom ťahať mapy. Ešte som po skončení vypol a zapol telefon.

mapy

(vikino1, 28. 5. 2011 14:00)

Presne tak ako píšu predomnou po stiahnutí aktualizácie navi nefunguje. Nejdú mapy nepomohlo ani preinštalovanie. Doteraz som bol s Nokia navi viac spokojný ako so Sigicom.
Poradí niekto ako znova spojazdniť?

mapy

(JAK, 26. 5. 2011 21:44)

neviem, či Ja robím niečo zle, ale tie nové mapy sú nanič - staré boli bezproblémové, no ako píšem nižšie - tie nové vôbec nefungujú! Poradí niekto?

ovi maps 5530 xpress music

(Kraaal, 25. 5. 2011 12:13)

Zdravim, som mimo SVK vcera som isiel podla vasho planu nainstaloval som si mapy do mobilu nasledne stiahol mapu Nemecka kde sa nachadzam a vonku mi stale nic neukazuje tak mi poradte niekto..

problem

(JAK, 24. 5. 2011 13:23)

po aktualizácii softu na novšiu verziu mi to zrušilo navigáciu, Ovi Suite stále píše, že mapy boli aktualizované, ale vždy to zamrzne pri hláške "kontrolujú sa staré mapy vo vašom zariadení"....

problem

(JAK, 24. 5. 2011 13:17)

nefunguje aktualizácia máp

ovi map

(miro, 29. 4. 2011 13:35)

uz 2 dni mi nejde stiahnut ziadnu mapu z ovi, vypise to ze server je nedostupny, hlasove pokyny stiahnut idu ... moze to niekto vyskusat, ci je to len u mna, dik za odozvu


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32

následující »