Choď na obsah Choď na menu
 


Ako nainštalovať OVI Maps 3.04

2. 1. 2011

 
Nokia uvoľnila svoju navigáciu OVI Maps 3.04 pre vybrané modely mobilných telefónov ZDARMA. Aby však bola naozaj zdarma uvádzam nižšie návod ako ju nainštalovať a správne nastaviť telefón. (napr. vypnúť A-GPS a naťahovanie mapových podkladov z internetu)

 

 

Čo na to potrebuješ?

 

Nokia OVI Suite je program pre tvoj počítač, ktorý stiahneš tu.

Nokia Ovi Maps, je softvér do mobilného telefónu. Verziu 3.04 stiahneš tu. Návod na používanie stiahneš tu, bohužiaľ zatiaľ len v angličtine.

Micro SD pamäťovú kartu. Tú je potrebné k Nokii 5230 zakúpiť.  Kapacita 4GB na mapy stačí, všetky dokopy majú 2,2 GB. Samozrejme môžeš si nainštalovať len vybrané a potom stačí aj menej priestoru na karte. Ak chceš počúvať v mobile aj mp3 alebo prehrávať filmy 8GB alebo 16GB určite oceníš.

USB kábel s micro-konektorom, prípadne bezdrôtové Bluetooth v počítači.

 

Krok za krokom:

0. Ešte než začneš urob nasledovné

Vypni v mobile certifikaciu a overovanie certifikátu.

Menu>Nastavenia>Sprava Aplikacii>Nastavenia instalacie> Instalacia softweru VSETKO a Overovanie certifikátu vypnuté.

 

1. Nainštaluj do počítača program Nokia OVI Suite slúžiaci na prepojenie telefónu a počítača a následné stiahnutie máp do mobilu. Reštartuj počítač. Vpravo dole na lište Windows sa objaví zelená ikonka OVI. Program je pripravený na spojenie s telefónom. Telefón je možne prepojiť viacerými spôsobmi. Ja používam na prepojenie PC-Telefón Bluetooth.

2. Ak máš v počítači Bluetooth aktivuj ho. Zapni Bluetooth aj v telefóne, pohodlne sa k nemu dostaneš cez Menu>Nastavenia>Pripojenie>Bluetooth . V programe OVI Suite choď do položky Nástroje a zvoľ pripojenie Bluetooth. Program ťa sám bude navigovať a pripojí tvoj telefón k PC. Počítač a telefón je potrebné spárovať, čo znamená po vyzvaní  zadať do telefónu a PC rovnaký kľúč (číslo). Je ľubovoľné, podmienka je, že musíš zadať rovnaké v počítači aj telefóne. Ikonka vpravo dolu zmodrie.

Ak používaš na pripojenie USB kábel, prepoj káblom telefón a počítač a v programe OVI Suite v položke nástroje vyber pripojenie cez USB kábel.

3. Tvoj telefón je pripojený k počítaču. Na SD kartu do adresára (Installs) presuň inštalačný súbor Nokia Ovi Maps. Má príponu sisx. Môžeš to urobiť priamo ak máš čítačku pamäťových kariet, alebo spoj telefón a počítač v režime "Velkokapacitná pamäť".

4. V telefóne spusti správcu súborov. Nájdeš ho cez Menu->Aplikácie->Kancelária->Správca Súborov. Na pamäťovej karte nájdi v adresári Installs nakopírovaný súbor s aplikáciou Nokia Ovi Maps 3.04 (príponou sis) a spusti inštaláciou dvojitým klikom naň. Odklikaj všetko OK.

5. Aplikácia Mapy je nainštalovaná. Pre istotu vypni a zapni telefón.


6. V menu programu OVI Suite vyber Mapy (ikonka s kompasom). Program sa spojí so serverom máp a umožní ti stiahúť mapy jednotlivých štátov. Program stiahne príslušnú mapu z internetu a nahrá ju do tvojho mobilu. Chvíľku to potrvá, pretože mapy sú veľké súbory. Začni postupne, najprv si nahraj len mapu Slovenska a neskôr dodaj ostatné. Všetky dostupné mapy Európy majú 2,2 GB.

7. Spusti v mobile aplikáciu Ovi Maps, vyber Moja poloha a hurá von chytať družice. POZOR! Doma a ani na balkóne Ti družice pravdepodobne nenajde. Musíš výjsť von. Ak nechceš aby Ti čerpalo dáta čítaj Tipy nižšie.

 

Tip1: Odporúčam v telefóne vypnúť asistované A-GPS. Dlhšie bude hľadať po spustení polohu, ale ušetríš na dátach. O tom, čo je A-GPS sa dozvieš tu.

1. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>

Bez fajky: Asistované GPS

S fajkou: Integrované GPS

Bez fajky: Bluetooth GPS

S fajkou: Poskytované sieťou

Bez fajky: WI-Fi / Siet (len pre Nokiu 5230 Navi Pack)

 

2. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>Server určenia polohy

Použitie servera polohy Vypnuté.

 

Tip2: Vhodné je vypnúť automatické naťahovanie mapových podkladov z internetu.

Menu>Mapy>Nastavenia>Internet>Offline

Tip3: Ako vypnúť hlasovú navigáciu? V nastaveniach som nenašiel takú možnosť. Dá sa len stíšiť hlasitosť reproduktoru tlačidlami na boku telefónu. (Ak si prišiel na lepší spôsob ako umlčať hlas pri navigácii, ocením ak napíšeš do diskusie.)

Tip4:  Máš problémy s hľadaním miesta v režime Offline?. Pri hľadaní zadávaj adresu v tvare

Štát [čiarka] Mesto [čiarka] Ulica [čiarka] Číslo

Tip5: Ako odstranit uloženú trasu? Spusti Ovi Mapy a z hlavneho menu choď do Obľúbene>Trasy. Vidíš zoznam uložených trás. Klikni na políčko (rámček) dole a zobrazí sa klávesnica. Na klávesnici stlač šípku vpravo hore a zobrazí sa ponuka na zmazanie trasy. Vyber trasu a stlač "Zmazať". Trošku krkolomne a nepraktické, ale trasu to zmaže :) Ďakujem užívateľke Danke za tip v diskusii.


Pozn.: Zoznam niektorých podporovaných telefónov

Nokia E72, Nokia E71, Nokia E66, Nokia E52, Nokia N97 mini, Nokia N97, Nokia X6, Nokia 6730 classic, Nokia 6710 Navigator, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5230.


Prajem všetkým veľa šťastných kilometrov!

 

(Pozn.: Pripomienky ako vylepšiť návod sú vítané.)

 

BlueBoard.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

ovi suite

(MK@seznam.cz, 24. 6. 2010 16:02)

Tak mam novou 5230 a hodlam dle tohoto navodu zprovoznit navigaci, jen by me zajimalo, zda je lepsi pouzit stary dobry PC Suite nebo Ovi Suite 2.1? Na strankach Nokie totiz k tomuto modelu doporucuji ke stazeni ten Ovi Suite, tak by me zajimalo, jestli ho nekdo pouzivate? Dik

Turisticke mapy (TM)

(admin, 24. 6. 2010 8:50)

Tento clanok sa nevenuje turistickym mapam. Asi budem musiet zalozit novu temu :) Prosim davajte otazky len k teme OVI maps.

nokia

(michal matula, 23. 6. 2010 1:20)

Je skoda, že nové Mapy vyžadujú až minimálne 15 MB voľného miesta na disku C:/ a neviem teraz ako to inštalovať kedže na N97 je taká malá C:/ pamäť telefonu. Celkova kapacita je asi 70 MB. Ale ja sem nič neinštalujem a predsa mám voľných asi iba 10 MB. A to nie som jediný. Talých majiteľov N97 je viacej. To je hlavný nedostatok oproti N97 mini- malá vnutorná pamäť C:/. Na N97 mini su aj neporovnatelne rychlejsie reakcie. Naozaj. Pritom procesor je rovnaky. Ale celkovo slaby. N97- ka pri 434 MhZ jednoducho nestiha.A este k tej pamati. Kedze je takmer plna, obmedzuje ma to v roznych cinnostiach. Napr. nemozem poriadne ziskat pristup k spravcovi aplikacii, k nastaveniam aplikacii alebo Zalohovanie. A celkovo reakcie su pomale mozno aj preto, lebo pamat je plna a mala.Asi tak. Inak nevravim, ze to je zly telefon, len niekedy pri nom stracam nervy. A so starsami Nokiami N-series sa to, myslim ze neda porovnat. Tie su uplne odlisne. Aj systemom aj kvalitou. Lebo OS S60 v dotykovej verzii nema prave najlepsie ovladanie. To mozu potvrdit aj "viaceri zucastneni".

Hlas pesia navigacia

(admin, 22. 6. 2010 9:15)

Pokial viem, pre pesich ani cestina. Len Anglictina. Cestina ma muzsky aj zensky hlas pre auto navigaciu :) Slovencina len zensky.

Hlas

(Marian, 22. 6. 2010 9:12)

A čeština?

Hlas pesia navigacia

(admin, 22. 6. 2010 8:59)

Ahoj. Slovencina pre pesiu navigaciu nie je dostupna.

Navigacia peso nie je v slovencine?

(Tommy911, 22. 6. 2010 8:24)

Ahojte mam Nokiu 5230.
V nastaveniach nieje mozne vybrat pre pesu navigaciu rec slovencinu.

Na vyber je iba:
-Beeps and Vibrations
-English with street names
-German with street names

Nie je mozne tam dat slovensky jazyk?
Diky moc.

re admin

(juryno, 16. 6. 2010 11:02)

diki za info :-)

inak som si nahral mapy podla tejto stranky a funguje to. akurat sa musim predtym odhlasit a ukoncit to ovi ci ako sa to vola a az potom mozem ist do toho maploaderu.

filmy na nokiu 5230 v 3gp funguju normalne, staci vyguglovat nazov a dat za to 3 gp a tahat

Instalacky

(admin, 16. 6. 2010 10:16)

Nokie so Symbianom su male presnosne pocitace. Ano tak ako na PC je mozne zmazat instalacne subory z pam. karty.

mozem zmazat instalacky?

(juryno, 16. 6. 2010 9:39)

ked si naistalujem mapy, temy, hry atd tak mozem zmazat tie instalacky z mobilu??

na pc to tak robim, setri to miesto

Pozor na online!

(Easy, 15. 6. 2010 20:35)

Chcem len upozorniť, ak nemusíte nepripájate sa nikdy online.Akurát mi prišla faktúra,keď som inštaloval Ovi mapy, asi 2 -krát som sa napojil keď som len vyskúšal najsť moju polohu bol som do kopy napojený asi 1 minutu až 2.Všeho všudy mi to stiahlo asi 15 MB keď to natahovalo mapy.Cena 25 EUR!!! Je..e ma!!! Už 2 krát sa mi to stalo.Prvý krát keď som mal ten debilny Orange World.Ale už som ho zrušil.Takže pre mna platí jedno, žiadny internet cez mobil to sa nedá ustriehnuť.Je to jedna banda.

Petr. H.

(admin, 14. 6. 2010 11:39)

Map Loader je nezavisly na type telefonu. Stahoval si asi nejaky iny SW. Podme k problemu prepojenia. Na dialku sa to riesi tazko. Napis mi tvoj email a skusime to vysriesit cez mail. Mozno mas prepnuty telefon do ineho rezimu pripojenia.

Sasa

(admin, 14. 6. 2010 11:33)

Ahoj Saša. Už viem na čo sa pýtaš. V Ovi Maps som takúto možnosť nehľadal. Avšak viem, že existujú aj iné navigačné SW. Napr. taký SmartCom GPS by bol pre Teba asi vhodný. Dajú sa do neho natiahnuť podkladové turisticke mapy a sleduje aj trasu, ktorá sa dá potom do počítača vyexportovať pre účely štatistiky. doporučujem preštudovať toto forum. http://www.symbianmania.sk/forum/viewtopic.php?f=33&t=532

zase :(

(Petr H., 11. 6. 2010 18:45)

Stahnul jsem a instaloval Map Loader, propojil s telefonem, zacal stahovat mapu česka.. pri ukladani do telefonu zase chybova hlaska: "Storage medium has been Interrupted. Atach your storage medium and retry." Co je kde za problém?? resp jak ho řešit? :( už jsem vážně bezradný

Map loader

(Petr H., 11. 6. 2010 18:14)

Pouzil jsem vas odkaz ke stazeni maploaderu a zjistil jsem, že neni podporovan pro muj typ telefonu..tedy na vyber neni 5230.. lze pouzit map loader z nabizenych, ktery bude spolupracovat s mym telefonem?

Map loader

(Petr H., 11. 6. 2010 18:12)

Jsem k PC pripojen pomocí datového kabelu Nokia Ca-101. Moje otazka mela vyplynout z popisu..takze ji zkusim polozit primo. Proc mi pri stahovani mapy vzdy pocitac v prubehu stahovani ukonci prenos a napise chybovou hlasku "Vnitrni chyba" Ten map loader jsem hledal ale odkazalo me to prave na Ovi Suite..

Načítání trasy

(Saša, 11. 6. 2010 16:47)

Jak bych tom lépe popsal. Jedna možnost je do GPS nastavit požadovanou trasu a pak se po ní za pomoci GPS vydat. Druhá možnost u stnd. outdoorových GPS je, že je GPS pri pohybu zapnutá a v průběhu trasy GPS zapisuje polohy, které je možné po ukončení trasy prenést do PC a prípadně následně i vyhodnotit (délku trasy, prevýšení,...). Otázkou taky ale je zda tento telefon je schopen pracovat i s mapovými podklady pro turistiku (cyklotrasy). snad jsem se už vyjádril presněji. Díky za odpoveď

Petr. H.

(admin, 11. 6. 2010 15:04)

Nepises, ako mas prepojeny PC-Mobil (kabel, bluetooth ?) Takto neviem identifikovat problem.
Dalej PC Suite, Ovi Suite a Map Loader su 3 rozne aplikacie. Ak vsak naozaj pouzivas Ovi Suite na nahranie map (co sa tiez da) radsej pouzi namiesto toho Map Loader. Podla tvojho (nie celkom jasneho popisu) sa zda, ze problem je niekde v pripojeni Mobil-PC.

Nespolupracuje

(Petr H., 11. 6. 2010 13:53)

Dobrý den, mám na Vás prosbu..
Mám telefon N5230 a chtel jsem zacit pouzivat navigaci. Stahnul jsem PC Suite, naistaloval, ale kdyz jsem chtel nahrát aplikaci OVI Maps do tel tak mi PC Suite hlasi odpojení a chybovou hlášku..No nic nahrál jsem aplikaci přímo na kartu a nainstaloval. Dále jsem dle návodu stáhnul Nokia Ovi Suite, abych mohl nahrát mapy..s telefonem je PC pripojeno a vse funguje jak má, pokud ale chci stáhnout nejakou mapu tak v orůběhu stahivání mi to hodí hlášku: Vnitřní chyba - odpojeno. Lepe receno nedokazu do telefonu nahrát jedinou mapu.. Nevíte někdo co s tím mám dělat? kde hledat chybu..Všem moc děkuji za ochotu pomoci

3.03

(Easy, 10. 6. 2010 15:46)

Jednoznačne pre mna je lepšia 3.03.Mal som možnosť porovnať obe.
Nájde všetko.Len škoda že niektoré nové cesty a dialnice tam ešte niesu.Dufam že brzy budou.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32

následující »