Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Ako nainštalovať OVI Maps 3.04

2. 1. 2011

 
Nokia uvoľnila svoju navigáciu OVI Maps 3.04 pre vybrané modely mobilných telefónov ZDARMA. Aby však bola naozaj zdarma uvádzam nižšie návod ako ju nainštalovať a správne nastaviť telefón. (napr. vypnúť A-GPS a naťahovanie mapových podkladov z internetu)

 

 

Čo na to potrebuješ?

 

Nokia OVI Suite je program pre tvoj počítač, ktorý stiahneš tu.

Nokia Ovi Maps, je softvér do mobilného telefónu. Verziu 3.04 stiahneš tu. Návod na používanie stiahneš tu, bohužiaľ zatiaľ len v angličtine.

Micro SD pamäťovú kartu. Tú je potrebné k Nokii 5230 zakúpiť.  Kapacita 4GB na mapy stačí, všetky dokopy majú 2,2 GB. Samozrejme môžeš si nainštalovať len vybrané a potom stačí aj menej priestoru na karte. Ak chceš počúvať v mobile aj mp3 alebo prehrávať filmy 8GB alebo 16GB určite oceníš.

USB kábel s micro-konektorom, prípadne bezdrôtové Bluetooth v počítači.

 

Krok za krokom:

0. Ešte než začneš urob nasledovné

Vypni v mobile certifikaciu a overovanie certifikátu.

Menu>Nastavenia>Sprava Aplikacii>Nastavenia instalacie> Instalacia softweru VSETKO a Overovanie certifikátu vypnuté.

 

1. Nainštaluj do počítača program Nokia OVI Suite slúžiaci na prepojenie telefónu a počítača a následné stiahnutie máp do mobilu. Reštartuj počítač. Vpravo dole na lište Windows sa objaví zelená ikonka OVI. Program je pripravený na spojenie s telefónom. Telefón je možne prepojiť viacerými spôsobmi. Ja používam na prepojenie PC-Telefón Bluetooth.

2. Ak máš v počítači Bluetooth aktivuj ho. Zapni Bluetooth aj v telefóne, pohodlne sa k nemu dostaneš cez Menu>Nastavenia>Pripojenie>Bluetooth . V programe OVI Suite choď do položky Nástroje a zvoľ pripojenie Bluetooth. Program ťa sám bude navigovať a pripojí tvoj telefón k PC. Počítač a telefón je potrebné spárovať, čo znamená po vyzvaní  zadať do telefónu a PC rovnaký kľúč (číslo). Je ľubovoľné, podmienka je, že musíš zadať rovnaké v počítači aj telefóne. Ikonka vpravo dolu zmodrie.

Ak používaš na pripojenie USB kábel, prepoj káblom telefón a počítač a v programe OVI Suite v položke nástroje vyber pripojenie cez USB kábel.

3. Tvoj telefón je pripojený k počítaču. Na SD kartu do adresára (Installs) presuň inštalačný súbor Nokia Ovi Maps. Má príponu sisx. Môžeš to urobiť priamo ak máš čítačku pamäťových kariet, alebo spoj telefón a počítač v režime "Velkokapacitná pamäť".

4. V telefóne spusti správcu súborov. Nájdeš ho cez Menu->Aplikácie->Kancelária->Správca Súborov. Na pamäťovej karte nájdi v adresári Installs nakopírovaný súbor s aplikáciou Nokia Ovi Maps 3.04 (príponou sis) a spusti inštaláciou dvojitým klikom naň. Odklikaj všetko OK.

5. Aplikácia Mapy je nainštalovaná. Pre istotu vypni a zapni telefón.


6. V menu programu OVI Suite vyber Mapy (ikonka s kompasom). Program sa spojí so serverom máp a umožní ti stiahúť mapy jednotlivých štátov. Program stiahne príslušnú mapu z internetu a nahrá ju do tvojho mobilu. Chvíľku to potrvá, pretože mapy sú veľké súbory. Začni postupne, najprv si nahraj len mapu Slovenska a neskôr dodaj ostatné. Všetky dostupné mapy Európy majú 2,2 GB.

7. Spusti v mobile aplikáciu Ovi Maps, vyber Moja poloha a hurá von chytať družice. POZOR! Doma a ani na balkóne Ti družice pravdepodobne nenajde. Musíš výjsť von. Ak nechceš aby Ti čerpalo dáta čítaj Tipy nižšie.

 

Tip1: Odporúčam v telefóne vypnúť asistované A-GPS. Dlhšie bude hľadať po spustení polohu, ale ušetríš na dátach. O tom, čo je A-GPS sa dozvieš tu.

1. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>

Bez fajky: Asistované GPS

S fajkou: Integrované GPS

Bez fajky: Bluetooth GPS

S fajkou: Poskytované sieťou

Bez fajky: WI-Fi / Siet (len pre Nokiu 5230 Navi Pack)

 

2. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>Server určenia polohy

Použitie servera polohy Vypnuté.

 

Tip2: Vhodné je vypnúť automatické naťahovanie mapových podkladov z internetu.

Menu>Mapy>Nastavenia>Internet>Offline

Tip3: Ako vypnúť hlasovú navigáciu? V nastaveniach som nenašiel takú možnosť. Dá sa len stíšiť hlasitosť reproduktoru tlačidlami na boku telefónu. (Ak si prišiel na lepší spôsob ako umlčať hlas pri navigácii, ocením ak napíšeš do diskusie.)

Tip4:  Máš problémy s hľadaním miesta v režime Offline?. Pri hľadaní zadávaj adresu v tvare

Štát [čiarka] Mesto [čiarka] Ulica [čiarka] Číslo

Tip5: Ako odstranit uloženú trasu? Spusti Ovi Mapy a z hlavneho menu choď do Obľúbene>Trasy. Vidíš zoznam uložených trás. Klikni na políčko (rámček) dole a zobrazí sa klávesnica. Na klávesnici stlač šípku vpravo hore a zobrazí sa ponuka na zmazanie trasy. Vyber trasu a stlač "Zmazať". Trošku krkolomne a nepraktické, ale trasu to zmaže :) Ďakujem užívateľke Danke za tip v diskusii.


Pozn.: Zoznam niektorých podporovaných telefónov

Nokia E72, Nokia E71, Nokia E66, Nokia E52, Nokia N97 mini, Nokia N97, Nokia X6, Nokia 6730 classic, Nokia 6710 Navigator, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5230.


Prajem všetkým veľa šťastných kilometrov!

 

(Pozn.: Pripomienky ako vylepšiť návod sú vítané.)

 

BlueBoard.cz

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

aktuálna mapa

(dušan, 4. 1. 2012 17:42)

No podľa všetkého áno.Ja mám mapovú verziu 0.2.44.110 a to nie je najnovšia a tam už nová R1 je.Takže treba mapy aktualizovať.

aktuálna mapa

(marek, 3. 1. 2012 20:55)

ak mi funguje gps ok, ale chcem tam mať novú R1, treba mapu znova prevziať a bude to preinštalované ?

re:max

(admin, 14. 12. 2011 13:50)

prve co ma napada je, ze si skus nastavit v aplikacii OVI mapy Maximalne vyuzitie pamate.

Nahrávání OVi map nokia 5230

(Max, 12. 12. 2011 10:26)

Při nahrávání map z OVI Suite se začne mapa stahovat avšak po čase mi to napíše hlášku že je pamětová karta plná,přitom tam mám 1.5 GB místa. Např. Cyprus se stáhne normálně,je to malý soubor,ale Česká republika 128MB ne. Nevíte sco s tím,díky.

vypnutie zvuku

(Peter, 9. 12. 2011 9:29)

hlas sa da vypnut aspon na mojej NOKII 500 - v nadstaveni navigacie tak, ze sa vypne hlas tam

Marian

(Lubo, 6. 12. 2011 9:36)

Skusal som to ako si povedal Marian, ale aj tak to nešlo. Moju polohu navigácia našla, ale keď dám hľadať trasu autom tak mi napiše "Nenasli sa ziadne vysledky v offline rezime". Prosim o radu!

Ľubo

(Marian, 5. 12. 2011 14:24)

Zadávaš to v správnom tvare? Skús. Štát čiarka mesto čiarka ulica čiarka číslo

Pre admina

(Lubo, 5. 12. 2011 13:28)

Prosim pomôžete mi niekto. Mam problem na nokii E52 ako mal Igor pred rokom Ked zadám v alikácii Mapy.....Hľadať miesta..a ak niečo zadám tak mi nič nenájde. Vypíše mi že..Nenašli sa žiadne výsledky v režime offline. ostane mi prázdne tmavé pole bez mičoho!!!

nepodarilo

(jana, 28. 11. 2011 22:30)

Nokia zrejme kašle na podporu pre existujúcich zákazníkov, tak ako vsetci poskytovatelia sluzieb na slovensku,predat, nestarat sa, nech sa uzivatel vytrapi

jarak100@atlas.sk

(jarak, 28. 11. 2011 22:28)

nepodarilo sa, ak najdem konecne firmu, ktora vie svoje sluzby dotiahnut dokonca, tak ... ale taka na slovensku neexistuje, asi si ju zalozim, kto to dokaze za peniaze urobit?

problem s nahratim hlasu do mobilu

(ban, 24. 11. 2011 23:25)

Zdravim,
brat ma nokiu E52, nahra si cez ovi suite do mobilu hlas - slovencinu s nazvami ulic, ale v nastaveniach nokia maps to vobec nema. pritom ovi suite mu to ukaze, ze to mobile je.

na kolegovej E52 som spravil update map z 3.03 na 3.04, v moznostiach slovencina s nazvami ulic nebola, potom som cez ovi suite vymazal vsetky povodne hlasy z mobilu a zrazu sa tam objavila. tak som ju nahral cez ovi suite a uz to vsetko ide. na bratovom mobile ten isty postup nefungoval, pritom je to rovnaky mobil, rovnaky FW aj rovnake nokia maps.

neviete co s tym? cital som tu, ze viac ludi ma tento problem na roznych mobiloch, ale riesenie som sa nedocital

novšie verzie

(Pali, 17. 11. 2011 13:33)

Píšu tam o 3.08, ale čo ja viem, tak ani 3.07 ešte nevyšla - iba beta verzia. Aj tak 3.08 nebude na S60 5th. Dúfam, že aspoň mapy sa budú aktualizovať. Ak nie, tak je tu ešte pár iných navigácii.
Len by som chcel vedieť koľko rokov funguje doživotná navigácia u Nokie. Kedy ju prestanú podporovať napr na Symbian S60. Keď si spravili takú reklamu, tak aj navigácia 3.08 a všetky iné by mali ísť na všetkých zariadeniach, ktoré boli kúpené s doživotnou free navigáciou. Alebo aká je životnosť mobilu?
Aj ekby to bolo 5 rokov, tak 5 rokov od ukončenia výroby posledného mobilu s daným napr Symbianom, ktorý bol predaný s doživotnou navigáciou.

Funkcia nema podporu

(Peter, 10. 11. 2011 8:09)

Dobrý deň
Mám k Vám jednu prosbu. vedeli by ste mi pomôcť ohľadom Nokie C7-00.
Včera som ju pripojil pomocou USB kábla do mojho notebooku. Po pripojení som zapol v PC OVI Suite. Vypisalo mi že sú k dispozícii nove aktualizácie na Ovi Mapy.
Tak som to dal s aktualizovať no a vysledok je taky ze mi nefunguju teraz ovi mapy. Všetky tie ikony ktore boli vo vnútri tej hlavnej ikony OVI mapy sú teraz v ikone aplikacie.
No najhorsie na tom je že ak chcem si pustit ako navigator autom tak mi napise FUNKCIA NEMÁ PODPORU.
Čiže mi to nefunguje, a pred aktualizaciou fungovalo.
Nevedeli by ste mi nejak poradiť ako ďalej postupovať?

Ďakujem z pozdravom

novšie verzie

(dusan, 8. 11. 2011 17:11)

http://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=en&u=http://betalabs.nokia.com/apps/ovi-maps-for-mobile-v3-08&ei=fFK5TrWMGsbj4QTs8_maCA&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CCoQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dnokia%2Bmaps%2B3.08%26hl%3Dsk%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DFUU%26rls%3Dorg.mozilla:sk:official%26prmd%3Dimvns

novšie verzie

(Pali, 4. 11. 2011 7:24)

Neviete náhodou kedy bude verzia 3.07? Už dávno vyšla beta verzia, ale nikde sa nepíše kedy bude hotová. Navyše som minule čítal o verzii 3.08 a tá vraj nepôjde na týchto starších Symbianoch :(. Nokia zrejme kašle na podporu pre existujúcich zákazníkov. Nie každý si kupuje nový mobil 1x za 2 roky a hlavne nie drahý mobil, prípadne ak je doživotná free navigácia, tak tie mobily podporujem aspoň 5 rokov od výroby posledného kusa z daného typu. U mňa vydrží mobil pomerne dlho - je to kus elektroniky o ktorý sa starám a dávam na neho pozor.

Na druhej strane sú aj iné navigácie, ale prečo používať niečo nelegálne, keď to mám kúpené s mobilom?
V konečnom dôsledku je dôležité iba to, či budú dostupné aktuálne mapy pre danú verziu navigačného software a daný typ mobilu.

A-GPS vypnúť

(darasovci, 15. 10. 2011 18:30)

Treba vypnúť A-GPS kým nemáš SIM alebo máš deaktivovaný internet.

Pre: Pali

(Tomáš, 14. 10. 2011 21:00)

Áno to viem že pri prichádzajúcom hovore sa dá na pozadie. Mne však nevyhovuje to že keď zapnem BT slúchadlo naviguje cez neho, a nie cez reproduktor mobilu. Keby tam boli doplnili túto jednu možnosť nastavenia tak ten mobil nemá pre mňa chybu :) Aj tak som ale spokojný :) Ušetril som minimálne 150 EUR za navigáciu :)

Pre: Tomáš

(Pali, 14. 10. 2011 13:36)

Ani ja som takú možnosť nenašiel. Možno ak idem s manželkou tak presmerovať hovory na jej číslo :). Lenže to by sme chceli veľa od Nokie 5230. Ale mobl je to dobrý - za tie prachy.
Ináč ak príde hovor, tak navigácia sa prepne na pozadie = je zapnutá, ale nie je práve aktívna (raz sa mi to stalo v aute). Preto si myslím, že s bluetooth slúchadlom by to mohlo fungovať. Po skončení hovoru sa stalo to, že... Už sa nepamätám ;).
Bluetooth slúchadlo má tiež jednu obrovskú nevýhodu, že ho treba nabíjať...

Pre: Pali a Rybca

(Tomas, 12. 10. 2011 18:56)

Ak používate Bluetooth slúchadlo, tak je to tiež blbé riešenie. Aspoň pre mňa. Ak ho máš zapnuté, hlasová navigácia funguje taktiež cez Bluetooth slúchadlo. A zase zapínať Bluetooth slúchadlo až pri prichádzajúcom hovore je podľa mna nič moc. Čiže pomohlo by mať zapnutú navigáciu, ale hlasová navigácia funguje ďalej cez telefón. No takú možnosť nastavenia som zatiaľ nenašiel.

pre rybca

(Pali, 12. 10. 2011 15:14)

Hlasný odposluch počas navigácie sa asi nedá tak jednoducho zapnúť. Aspoň mne to len tak neišlo. Ja by som volil pre tento prípad bluetooth sadu do auta, prípadne bluetooth slúchadlo. Podľa mňa asi najlepšia voľba, ako sa naťahovať za jazdy po telefón, ktorý navyše drží v držiaku. Je to nebezpečné. Rozmýšľal som už nad tým.
Ak ale niekto príde na iné riešenie - rád ho vyskúšam :).


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32

následující »