Choď na obsah Choď na menu
 


Ako nainštalovať OVI Maps 3.04

2. 1. 2011

 
Nokia uvoľnila svoju navigáciu OVI Maps 3.04 pre vybrané modely mobilných telefónov ZDARMA. Aby však bola naozaj zdarma uvádzam nižšie návod ako ju nainštalovať a správne nastaviť telefón. (napr. vypnúť A-GPS a naťahovanie mapových podkladov z internetu)

 

 

Čo na to potrebuješ?

 

Nokia OVI Suite je program pre tvoj počítač, ktorý stiahneš tu.

Nokia Ovi Maps, je softvér do mobilného telefónu. Verziu 3.04 stiahneš tu. Návod na používanie stiahneš tu, bohužiaľ zatiaľ len v angličtine.

Micro SD pamäťovú kartu. Tú je potrebné k Nokii 5230 zakúpiť.  Kapacita 4GB na mapy stačí, všetky dokopy majú 2,2 GB. Samozrejme môžeš si nainštalovať len vybrané a potom stačí aj menej priestoru na karte. Ak chceš počúvať v mobile aj mp3 alebo prehrávať filmy 8GB alebo 16GB určite oceníš.

USB kábel s micro-konektorom, prípadne bezdrôtové Bluetooth v počítači.

 

Krok za krokom:

0. Ešte než začneš urob nasledovné

Vypni v mobile certifikaciu a overovanie certifikátu.

Menu>Nastavenia>Sprava Aplikacii>Nastavenia instalacie> Instalacia softweru VSETKO a Overovanie certifikátu vypnuté.

 

1. Nainštaluj do počítača program Nokia OVI Suite slúžiaci na prepojenie telefónu a počítača a následné stiahnutie máp do mobilu. Reštartuj počítač. Vpravo dole na lište Windows sa objaví zelená ikonka OVI. Program je pripravený na spojenie s telefónom. Telefón je možne prepojiť viacerými spôsobmi. Ja používam na prepojenie PC-Telefón Bluetooth.

2. Ak máš v počítači Bluetooth aktivuj ho. Zapni Bluetooth aj v telefóne, pohodlne sa k nemu dostaneš cez Menu>Nastavenia>Pripojenie>Bluetooth . V programe OVI Suite choď do položky Nástroje a zvoľ pripojenie Bluetooth. Program ťa sám bude navigovať a pripojí tvoj telefón k PC. Počítač a telefón je potrebné spárovať, čo znamená po vyzvaní  zadať do telefónu a PC rovnaký kľúč (číslo). Je ľubovoľné, podmienka je, že musíš zadať rovnaké v počítači aj telefóne. Ikonka vpravo dolu zmodrie.

Ak používaš na pripojenie USB kábel, prepoj káblom telefón a počítač a v programe OVI Suite v položke nástroje vyber pripojenie cez USB kábel.

3. Tvoj telefón je pripojený k počítaču. Na SD kartu do adresára (Installs) presuň inštalačný súbor Nokia Ovi Maps. Má príponu sisx. Môžeš to urobiť priamo ak máš čítačku pamäťových kariet, alebo spoj telefón a počítač v režime "Velkokapacitná pamäť".

4. V telefóne spusti správcu súborov. Nájdeš ho cez Menu->Aplikácie->Kancelária->Správca Súborov. Na pamäťovej karte nájdi v adresári Installs nakopírovaný súbor s aplikáciou Nokia Ovi Maps 3.04 (príponou sis) a spusti inštaláciou dvojitým klikom naň. Odklikaj všetko OK.

5. Aplikácia Mapy je nainštalovaná. Pre istotu vypni a zapni telefón.


6. V menu programu OVI Suite vyber Mapy (ikonka s kompasom). Program sa spojí so serverom máp a umožní ti stiahúť mapy jednotlivých štátov. Program stiahne príslušnú mapu z internetu a nahrá ju do tvojho mobilu. Chvíľku to potrvá, pretože mapy sú veľké súbory. Začni postupne, najprv si nahraj len mapu Slovenska a neskôr dodaj ostatné. Všetky dostupné mapy Európy majú 2,2 GB.

7. Spusti v mobile aplikáciu Ovi Maps, vyber Moja poloha a hurá von chytať družice. POZOR! Doma a ani na balkóne Ti družice pravdepodobne nenajde. Musíš výjsť von. Ak nechceš aby Ti čerpalo dáta čítaj Tipy nižšie.

 

Tip1: Odporúčam v telefóne vypnúť asistované A-GPS. Dlhšie bude hľadať po spustení polohu, ale ušetríš na dátach. O tom, čo je A-GPS sa dozvieš tu.

1. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>

Bez fajky: Asistované GPS

S fajkou: Integrované GPS

Bez fajky: Bluetooth GPS

S fajkou: Poskytované sieťou

Bez fajky: WI-Fi / Siet (len pre Nokiu 5230 Navi Pack)

 

2. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>Server určenia polohy

Použitie servera polohy Vypnuté.

 

Tip2: Vhodné je vypnúť automatické naťahovanie mapových podkladov z internetu.

Menu>Mapy>Nastavenia>Internet>Offline

Tip3: Ako vypnúť hlasovú navigáciu? V nastaveniach som nenašiel takú možnosť. Dá sa len stíšiť hlasitosť reproduktoru tlačidlami na boku telefónu. (Ak si prišiel na lepší spôsob ako umlčať hlas pri navigácii, ocením ak napíšeš do diskusie.)

Tip4:  Máš problémy s hľadaním miesta v režime Offline?. Pri hľadaní zadávaj adresu v tvare

Štát [čiarka] Mesto [čiarka] Ulica [čiarka] Číslo

Tip5: Ako odstranit uloženú trasu? Spusti Ovi Mapy a z hlavneho menu choď do Obľúbene>Trasy. Vidíš zoznam uložených trás. Klikni na políčko (rámček) dole a zobrazí sa klávesnica. Na klávesnici stlač šípku vpravo hore a zobrazí sa ponuka na zmazanie trasy. Vyber trasu a stlač "Zmazať". Trošku krkolomne a nepraktické, ale trasu to zmaže :) Ďakujem užívateľke Danke za tip v diskusii.


Pozn.: Zoznam niektorých podporovaných telefónov

Nokia E72, Nokia E71, Nokia E66, Nokia E52, Nokia N97 mini, Nokia N97, Nokia X6, Nokia 6730 classic, Nokia 6710 Navigator, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5230.


Prajem všetkým veľa šťastných kilometrov!

 

(Pozn.: Pripomienky ako vylepšiť návod sú vítané.)

 

BlueBoard.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Sygic

(Pali, 6. 1. 2012 23:38)

Ešte sa vrátim k Sygicu...
Dnes som ich porovnával znova. Cestou do cieľa Ovi maps, cestou domov Sygic. Navigácia podobná, funkčnosť - nebe a dudy. Sygic umožňuje všetko - pridať príjazdový bod, odobrať, pozrieť mapu... Čo si len spomeniem. Plánovanie trasy s ním je jedna báseň - ako sa hovorí.
Naproti tomu v Ovi Maps je plánovanie značne obmedzené a v podstate neumožňuje skoro nič. Mám skúsenosť z minulej letnej dovolenky - najprv som si naplánoval cestu na papieri a potom som postupne zadal do mobilu, lebo dodatočne sa nedajú presúvať ciele (je to dosť na nervy) :(. Síce sú Ovi maps zdarma a pekné, ale v oblasti plánovania trasy je totálne nanič. Dokonca aj počas trasy je ťažké pridať, presunúť bod a podobne. O prehľade trasy ani nehovorím. To všetko u mňa poriadne znižuje hodnotu Ovi maps...
Sygic - buď si trasu môžem rovno prejsť (simulácia) aj so zvýšenou rýchlosťou, prejsť ju posúvaním prstom, alebo si zobraziť postupne body trasy - ukáže ich presne tak ako by som tam práve bol, aj s hlasovým sprievodom. Presúvanie cieľov, pridávanie, mazanie, prejazdové body - všetko funguje v pohode.
Páči sa mi aj to, že Sygic ukazuje povolenú rýchlosť, naproti tomu je v OVI zelený, alebo červený údaj o rýchlosti, ale človek narýchlo nevie, či je tu 50, alebo viac (pri dovolenke mi to chýbalo)...

Sygic je dospelá navigácia čo sa týka funkčnosti, naproti tomu Ovi maps je pekný pokus o navigáciu zdarma - dobrá myšlienka - slabší výsledok. Je funkčná, ale má ďaleko poriadne k dokonalosti-hlavne keď človek skúsi aj niečo iné.

Môj záver?
Asi skončím u Sygicu a na Ovi maps zanevriem. Aj tak možno verzia 3.08 nebude pre Symbian na Nokiu 5230. Za tú pohodu mi ten Sygic stojí. Jedine, ak ma bude zle navigovať, tak sa vrátim k Ovi maps ;).
Sygic je podobná navigácia, ako tie, ktoré si môžme skúsiť v obchode - úplne podobné ovládanie. Ovi maps je naproti tomu míle pozadu.
Ešte otestujem viac...

Doporučujem každému skúsiť, porovnať a potom sa podeliť o skúsenosti...

Všimol som si, že mapy u Ovi sú váčšie (datovo) ako mapy u Sygic-u. Hneď ma napadlo, že rozdiel bude zrejme v 3D budovách. Nemáte niekto skúsenosť? Mám pravdu, alebo sa mýlim?

nejde instalovat Mapy Ovi ani přehrát FW

(nullus, 5. 1. 2012 9:56)

zdravím, mám problém s aktaulizací Mapy Ovi jak přes USB tak přes Wifi (mám N 5800). Stáhnu a na konci instalace to hodí hlášku že došlo k chybě. Při přehrání FW přes Nokia Suite mi to taky hodí hlášku že tam někde nastala chyba. Toto je ten pravý čas poslat telefon do továrního nastavení? Co poradíte? Díky

Sygic

(Pali, 5. 1. 2012 7:53)

Minule som si nainštaloval do mobilu Sygic. Síce som trošku pomaturoval ako to presne spraviť, ale podarilo sa. Rozdiely oproti OVI - podľa môjho názoru a krátkej skúšky:
1. Sygic vyzerá ako klasická navigácia - zadávanie cieľa je perfektné - Ovi sa môže hanbiť. Je tam aj kopec iných prehľadných funkcii.
Naplánovanie trasy u Sygic-u je "malina" u OVI sa človek potrápi viac, lebo sú tam niektoré úplne logické úkony nemožné! Napríklad v uloženej trase jednoduché presunutie miesta.
2. Doteraz som si zvykol na navigovanie OVI maps a príde mi o niečo lepšie ako u Sygic-u (to je asi len vecou zvyku). Zdá sa mi, že Ovi maps majú lepšiu grafiku :).
3. Ovi maps majú výhodu v tom, že sú zdarma a inštalácia + aktualizácia máp je jednoduchá.
4. Dokonca sa mi u Sygicu stala minule taká príjemná vec, že mi na konci cesty oznámila "teta", že cieľ sa nachádza na pravej strane :).

Po mojom kátkom porovnaní mám pocit, že OVI maps sú síce super a zdarma, navigujú pekne, ale obsluha je neporovnateľná oproti Sygicu. Nie ani tak počas jazdy, ale v prípravnej fáze - hľadanie cieľa, plánovanie trasy.
Sygic vyzerá ako plnohodnotná navigácia od začiatku, Ovi maps sú na tom dobre, ale povedal by som, až počas navigovania. Celkové zadávanie cieľov je zložité a nepraaktické!!!

Príklad:
V Sygicu ak chcem zadať nejaké miesto, tak si zvolím podľa adresy a zadávam: "B".. Po prvom písmenku mi vyskočia všetky mestá začínajúce na B, ďalej zadám "R" a mám len mestá začínajúce na "BR"... Ulica to isté a čísla domov, ak sú, tak sú tam hneď dostupné čísla domov...
Keby mala takto spravené veci aj Nokia, tak je úplne super. Predsa len takto mám na výber-postupné zadávanie cieľa, naproti tomu v Nokii mi často nenájde cieľ, lebo som zadal zle ulicu a podobne.
"Soudruzi" z Nokie by na tom mali poriadne zapracovať... Ak bude fungovať ako Sygic v určitých miestach, tak bude super.

Ovi maps sa mi celkom páčia - aj myšlienka, že sú zdarma aj ich grafika je pre mň krajšia, ale Sygic je naozaj "more user friendly" :).

Nemáte náhodou niekto informáciu, kedy bude vydaná verzia Ovi maps 3.07 (nie beta)?

aktuálna mapa

(dušan, 4. 1. 2012 17:42)

No podľa všetkého áno.Ja mám mapovú verziu 0.2.44.110 a to nie je najnovšia a tam už nová R1 je.Takže treba mapy aktualizovať.

aktuálna mapa

(marek, 3. 1. 2012 20:55)

ak mi funguje gps ok, ale chcem tam mať novú R1, treba mapu znova prevziať a bude to preinštalované ?

re:max

(admin, 14. 12. 2011 13:50)

prve co ma napada je, ze si skus nastavit v aplikacii OVI mapy Maximalne vyuzitie pamate.

Nahrávání OVi map nokia 5230

(Max, 12. 12. 2011 10:26)

Při nahrávání map z OVI Suite se začne mapa stahovat avšak po čase mi to napíše hlášku že je pamětová karta plná,přitom tam mám 1.5 GB místa. Např. Cyprus se stáhne normálně,je to malý soubor,ale Česká republika 128MB ne. Nevíte sco s tím,díky.

vypnutie zvuku

(Peter, 9. 12. 2011 9:29)

hlas sa da vypnut aspon na mojej NOKII 500 - v nadstaveni navigacie tak, ze sa vypne hlas tam

Marian

(Lubo, 6. 12. 2011 9:36)

Skusal som to ako si povedal Marian, ale aj tak to nešlo. Moju polohu navigácia našla, ale keď dám hľadať trasu autom tak mi napiše "Nenasli sa ziadne vysledky v offline rezime". Prosim o radu!

Ľubo

(Marian, 5. 12. 2011 14:24)

Zadávaš to v správnom tvare? Skús. Štát čiarka mesto čiarka ulica čiarka číslo

Pre admina

(Lubo, 5. 12. 2011 13:28)

Prosim pomôžete mi niekto. Mam problem na nokii E52 ako mal Igor pred rokom Ked zadám v alikácii Mapy.....Hľadať miesta..a ak niečo zadám tak mi nič nenájde. Vypíše mi že..Nenašli sa žiadne výsledky v režime offline. ostane mi prázdne tmavé pole bez mičoho!!!

nepodarilo

(jana, 28. 11. 2011 22:30)

Nokia zrejme kašle na podporu pre existujúcich zákazníkov, tak ako vsetci poskytovatelia sluzieb na slovensku,predat, nestarat sa, nech sa uzivatel vytrapi

jarak100@atlas.sk

(jarak, 28. 11. 2011 22:28)

nepodarilo sa, ak najdem konecne firmu, ktora vie svoje sluzby dotiahnut dokonca, tak ... ale taka na slovensku neexistuje, asi si ju zalozim, kto to dokaze za peniaze urobit?

problem s nahratim hlasu do mobilu

(ban, 24. 11. 2011 23:25)

Zdravim,
brat ma nokiu E52, nahra si cez ovi suite do mobilu hlas - slovencinu s nazvami ulic, ale v nastaveniach nokia maps to vobec nema. pritom ovi suite mu to ukaze, ze to mobile je.

na kolegovej E52 som spravil update map z 3.03 na 3.04, v moznostiach slovencina s nazvami ulic nebola, potom som cez ovi suite vymazal vsetky povodne hlasy z mobilu a zrazu sa tam objavila. tak som ju nahral cez ovi suite a uz to vsetko ide. na bratovom mobile ten isty postup nefungoval, pritom je to rovnaky mobil, rovnaky FW aj rovnake nokia maps.

neviete co s tym? cital som tu, ze viac ludi ma tento problem na roznych mobiloch, ale riesenie som sa nedocital

novšie verzie

(Pali, 17. 11. 2011 13:33)

Píšu tam o 3.08, ale čo ja viem, tak ani 3.07 ešte nevyšla - iba beta verzia. Aj tak 3.08 nebude na S60 5th. Dúfam, že aspoň mapy sa budú aktualizovať. Ak nie, tak je tu ešte pár iných navigácii.
Len by som chcel vedieť koľko rokov funguje doživotná navigácia u Nokie. Kedy ju prestanú podporovať napr na Symbian S60. Keď si spravili takú reklamu, tak aj navigácia 3.08 a všetky iné by mali ísť na všetkých zariadeniach, ktoré boli kúpené s doživotnou free navigáciou. Alebo aká je životnosť mobilu?
Aj ekby to bolo 5 rokov, tak 5 rokov od ukončenia výroby posledného mobilu s daným napr Symbianom, ktorý bol predaný s doživotnou navigáciou.

Funkcia nema podporu

(Peter, 10. 11. 2011 8:09)

Dobrý deň
Mám k Vám jednu prosbu. vedeli by ste mi pomôcť ohľadom Nokie C7-00.
Včera som ju pripojil pomocou USB kábla do mojho notebooku. Po pripojení som zapol v PC OVI Suite. Vypisalo mi že sú k dispozícii nove aktualizácie na Ovi Mapy.
Tak som to dal s aktualizovať no a vysledok je taky ze mi nefunguju teraz ovi mapy. Všetky tie ikony ktore boli vo vnútri tej hlavnej ikony OVI mapy sú teraz v ikone aplikacie.
No najhorsie na tom je že ak chcem si pustit ako navigator autom tak mi napise FUNKCIA NEMÁ PODPORU.
Čiže mi to nefunguje, a pred aktualizaciou fungovalo.
Nevedeli by ste mi nejak poradiť ako ďalej postupovať?

Ďakujem z pozdravom

novšie verzie

(dusan, 8. 11. 2011 17:11)

http://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=en&u=http://betalabs.nokia.com/apps/ovi-maps-for-mobile-v3-08&ei=fFK5TrWMGsbj4QTs8_maCA&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CCoQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dnokia%2Bmaps%2B3.08%26hl%3Dsk%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DFUU%26rls%3Dorg.mozilla:sk:official%26prmd%3Dimvns

novšie verzie

(Pali, 4. 11. 2011 7:24)

Neviete náhodou kedy bude verzia 3.07? Už dávno vyšla beta verzia, ale nikde sa nepíše kedy bude hotová. Navyše som minule čítal o verzii 3.08 a tá vraj nepôjde na týchto starších Symbianoch :(. Nokia zrejme kašle na podporu pre existujúcich zákazníkov. Nie každý si kupuje nový mobil 1x za 2 roky a hlavne nie drahý mobil, prípadne ak je doživotná free navigácia, tak tie mobily podporujem aspoň 5 rokov od výroby posledného kusa z daného typu. U mňa vydrží mobil pomerne dlho - je to kus elektroniky o ktorý sa starám a dávam na neho pozor.

Na druhej strane sú aj iné navigácie, ale prečo používať niečo nelegálne, keď to mám kúpené s mobilom?
V konečnom dôsledku je dôležité iba to, či budú dostupné aktuálne mapy pre danú verziu navigačného software a daný typ mobilu.

A-GPS vypnúť

(darasovci, 15. 10. 2011 18:30)

Treba vypnúť A-GPS kým nemáš SIM alebo máš deaktivovaný internet.

Pre: Pali

(Tomáš, 14. 10. 2011 21:00)

Áno to viem že pri prichádzajúcom hovore sa dá na pozadie. Mne však nevyhovuje to že keď zapnem BT slúchadlo naviguje cez neho, a nie cez reproduktor mobilu. Keby tam boli doplnili túto jednu možnosť nastavenia tak ten mobil nemá pre mňa chybu :) Aj tak som ale spokojný :) Ušetril som minimálne 150 EUR za navigáciu :)


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32

následující »