Choď na obsah Choď na menu
 


Ako nainštalovať OVI Maps 3.04

2. 1. 2011

 
Nokia uvoľnila svoju navigáciu OVI Maps 3.04 pre vybrané modely mobilných telefónov ZDARMA. Aby však bola naozaj zdarma uvádzam nižšie návod ako ju nainštalovať a správne nastaviť telefón. (napr. vypnúť A-GPS a naťahovanie mapových podkladov z internetu)

 

 

Čo na to potrebuješ?

 

Nokia OVI Suite je program pre tvoj počítač, ktorý stiahneš tu.

Nokia Ovi Maps, je softvér do mobilného telefónu. Verziu 3.04 stiahneš tu. Návod na používanie stiahneš tu, bohužiaľ zatiaľ len v angličtine.

Micro SD pamäťovú kartu. Tú je potrebné k Nokii 5230 zakúpiť.  Kapacita 4GB na mapy stačí, všetky dokopy majú 2,2 GB. Samozrejme môžeš si nainštalovať len vybrané a potom stačí aj menej priestoru na karte. Ak chceš počúvať v mobile aj mp3 alebo prehrávať filmy 8GB alebo 16GB určite oceníš.

USB kábel s micro-konektorom, prípadne bezdrôtové Bluetooth v počítači.

 

Krok za krokom:

0. Ešte než začneš urob nasledovné

Vypni v mobile certifikaciu a overovanie certifikátu.

Menu>Nastavenia>Sprava Aplikacii>Nastavenia instalacie> Instalacia softweru VSETKO a Overovanie certifikátu vypnuté.

 

1. Nainštaluj do počítača program Nokia OVI Suite slúžiaci na prepojenie telefónu a počítača a následné stiahnutie máp do mobilu. Reštartuj počítač. Vpravo dole na lište Windows sa objaví zelená ikonka OVI. Program je pripravený na spojenie s telefónom. Telefón je možne prepojiť viacerými spôsobmi. Ja používam na prepojenie PC-Telefón Bluetooth.

2. Ak máš v počítači Bluetooth aktivuj ho. Zapni Bluetooth aj v telefóne, pohodlne sa k nemu dostaneš cez Menu>Nastavenia>Pripojenie>Bluetooth . V programe OVI Suite choď do položky Nástroje a zvoľ pripojenie Bluetooth. Program ťa sám bude navigovať a pripojí tvoj telefón k PC. Počítač a telefón je potrebné spárovať, čo znamená po vyzvaní  zadať do telefónu a PC rovnaký kľúč (číslo). Je ľubovoľné, podmienka je, že musíš zadať rovnaké v počítači aj telefóne. Ikonka vpravo dolu zmodrie.

Ak používaš na pripojenie USB kábel, prepoj káblom telefón a počítač a v programe OVI Suite v položke nástroje vyber pripojenie cez USB kábel.

3. Tvoj telefón je pripojený k počítaču. Na SD kartu do adresára (Installs) presuň inštalačný súbor Nokia Ovi Maps. Má príponu sisx. Môžeš to urobiť priamo ak máš čítačku pamäťových kariet, alebo spoj telefón a počítač v režime "Velkokapacitná pamäť".

4. V telefóne spusti správcu súborov. Nájdeš ho cez Menu->Aplikácie->Kancelária->Správca Súborov. Na pamäťovej karte nájdi v adresári Installs nakopírovaný súbor s aplikáciou Nokia Ovi Maps 3.04 (príponou sis) a spusti inštaláciou dvojitým klikom naň. Odklikaj všetko OK.

5. Aplikácia Mapy je nainštalovaná. Pre istotu vypni a zapni telefón.


6. V menu programu OVI Suite vyber Mapy (ikonka s kompasom). Program sa spojí so serverom máp a umožní ti stiahúť mapy jednotlivých štátov. Program stiahne príslušnú mapu z internetu a nahrá ju do tvojho mobilu. Chvíľku to potrvá, pretože mapy sú veľké súbory. Začni postupne, najprv si nahraj len mapu Slovenska a neskôr dodaj ostatné. Všetky dostupné mapy Európy majú 2,2 GB.

7. Spusti v mobile aplikáciu Ovi Maps, vyber Moja poloha a hurá von chytať družice. POZOR! Doma a ani na balkóne Ti družice pravdepodobne nenajde. Musíš výjsť von. Ak nechceš aby Ti čerpalo dáta čítaj Tipy nižšie.

 

Tip1: Odporúčam v telefóne vypnúť asistované A-GPS. Dlhšie bude hľadať po spustení polohu, ale ušetríš na dátach. O tom, čo je A-GPS sa dozvieš tu.

1. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>

Bez fajky: Asistované GPS

S fajkou: Integrované GPS

Bez fajky: Bluetooth GPS

S fajkou: Poskytované sieťou

Bez fajky: WI-Fi / Siet (len pre Nokiu 5230 Navi Pack)

 

2. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>Server určenia polohy

Použitie servera polohy Vypnuté.

 

Tip2: Vhodné je vypnúť automatické naťahovanie mapových podkladov z internetu.

Menu>Mapy>Nastavenia>Internet>Offline

Tip3: Ako vypnúť hlasovú navigáciu? V nastaveniach som nenašiel takú možnosť. Dá sa len stíšiť hlasitosť reproduktoru tlačidlami na boku telefónu. (Ak si prišiel na lepší spôsob ako umlčať hlas pri navigácii, ocením ak napíšeš do diskusie.)

Tip4:  Máš problémy s hľadaním miesta v režime Offline?. Pri hľadaní zadávaj adresu v tvare

Štát [čiarka] Mesto [čiarka] Ulica [čiarka] Číslo

Tip5: Ako odstranit uloženú trasu? Spusti Ovi Mapy a z hlavneho menu choď do Obľúbene>Trasy. Vidíš zoznam uložených trás. Klikni na políčko (rámček) dole a zobrazí sa klávesnica. Na klávesnici stlač šípku vpravo hore a zobrazí sa ponuka na zmazanie trasy. Vyber trasu a stlač "Zmazať". Trošku krkolomne a nepraktické, ale trasu to zmaže :) Ďakujem užívateľke Danke za tip v diskusii.


Pozn.: Zoznam niektorých podporovaných telefónov

Nokia E72, Nokia E71, Nokia E66, Nokia E52, Nokia N97 mini, Nokia N97, Nokia X6, Nokia 6730 classic, Nokia 6710 Navigator, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5230.


Prajem všetkým veľa šťastných kilometrov!

 

(Pozn.: Pripomienky ako vylepšiť návod sú vítané.)

 

BlueBoard.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

re: easy

(admin, 12. 7. 2010 17:43)

aj pre ostatnych je cenna informacia ze aplikacia ovi voice moze tiez stahovat data. diky.

for admin

(Easy, 12. 7. 2010 17:28)

Tak som na to prišiel!
Tie blbé dáta mi sťahovala jedna aplikácia o ktorej keď som si ju stiahol písali že si nevyžaduje pripojenie na internet.Volá sa OVI VOICE.Mohol som si v nej nahrať vlastný hlas ktorý by ma navigoval.
Ale včera, keď som pátral po mobile čo mi to asi tak môže odoberať prachy som na to prišiel.A to len tak že som si zadal v mobile pripájanie sa na internet len ak to ja dovolím.Čiže som zrušil automaticky pripajanie na internet a keď som otváral tu blbú aplikácia,hneď sa ma opýtalo či sa chcem pripojiť,že táto aplikácia si to vyžaduje.Takže tak.Sorry OVI MAPY.A vďaka za pomoc a rady.

ovi mapy

(Dzury, 11. 7. 2010 23:59)

perfektne to ide diky moc diky uz to vyuziivam aj v aute a zadarmo fakt oplati sa:Dten navod je 100%!!!!!

Data

(Marian, 11. 7. 2010 21:04)

Tiež mobil 5230, bez dátového balika, Orange. Navigácia za posledné 3 mesiace viackrát skúšaná (aj v Poľsku) a žiadne dáta neboli účtované.

easy

(admin, 11. 7. 2010 20:21)

tak tomu vobec nerozumiem. ja 5230 na O2 bez datoveho baliku, telefon nastaveny ako som tu popisal v navode a ziadne data mi to necerpa. pokial ti nesvieti na telefone symbol E<-> v lavom hornom rohu ziadne data by ti cerpat telefon nemal. ani ovi maps ani ziadna ina aplikacia a ani telefon sam od seba. chapen 20 eur za data je supa. jedine co mozem odporucit kontaktovat orange. uz tu sledujem diskusie, ale takyto problem sa hadam vyskytol prvy krat.

for admin

(Easy, 11. 7. 2010 19:07)

Pardon bol som mimo.
Takže mobil mám N 5230 a operator Orange.
V ľavom rohu neukazuje žiadne E keď zapnem mapy mám tam len klasika 3G a v pravom len taký malý satelit.SW som aktualizoval cez kabel z počítača a cez ten program PC SUITE.Nie cez internet z mobilu.Vypol som si tam aj niečo v tom zmysle že pripájanie na internet,dal som že vypnuté ,tak som zvedavý.Pred chvílou som si dal kontrola spotreba a zas tam mám o 20 eur viac.Tak bud sa v,,,,,,m na tie mapy alebo neviem

Poloha

(Marian, 10. 7. 2010 21:47)

Všetko si poriadne skontroluj, podľa návodu na tejto stránke, musí to fungovať.

Poloha

(Jakub, 10. 7. 2010 21:29)

Aj keď som vonku tak po pol hodine nič stále len určuje sa poloha

Poloha

(Jakub, 10. 7. 2010 21:28)

Aj keď som vonku tak po pol hodine nič stále len určuje sa poloha

Poloha

(Marian, 10. 7. 2010 19:49)

A nie si vtedy v budove? MUsíš byť na voľnom priestranstve.

Moja poloha

(Jakub, 10. 7. 2010 15:32)

Mám všetko urobené podľa návodu (skvelý ďakujem) ale keď dám Moja poloha tak mi aj polhodinu len bliká vpravo hore červená bodka a stojí to na mieste kde som skončil. Neviete čo s tým môže byť?

re:easy

(admin, 10. 7. 2010 9:49)

Easy, to je zaujimave. napis prosim, ci ked zapnes mapy sa ti rozsvieti v lavom hornom rohu zakladnej obrazovky telefonu pod indikatorom sily signalu ikonka E<-> ? ak ano gps cerpa nejake data. ak nie, data musi cerpat ina aplikacia. nedaval si nahodou aktualizovat SW telefonu? alebo nejakej inej aplikacie? napis prosim akeho mas operatora a aky mas mobil. dik

sorry

(EASY, 10. 7. 2010 7:15)

Pardon,vypnuté mám to asistované,integrované mám s fajkou

záhada

(Easy, 10. 7. 2010 6:58)

Zdravím.
Prosím Vás ako je to možné,že pri všetkých tych nastaveniach :Integrované GPS -vypnuté,Internet -offline a všetky tie veci aby mi nesťahovalo žiadne dáta mi už 2 mesiac prišla navýšená faktúra o 20-25 eur(Dátové prenosy cez GPRS).A vôbec sa nepripájam na internet ani nesťahujem mapy ani nič.Som skrátka offline.Má s tým niekto podobnú skúsenosť?

Lochem

(Marian, 9. 7. 2010 21:32)

Petof: daj potom vedieť aka bola cesta, ako fungovala (alebo nefungovala) navigácia. Ja sa zas chystam do chorvatska, tak aby som vedel na čo mám byť pripravený.

Lochem

(Marian, 9. 7. 2010 14:05)

Nemáš za čo.

vdaka Marian

(petof, 9. 7. 2010 14:03)

super ide to. len som zadal Holadsko,Lochem a hodilo mi to tam cestu :))

Marian

(Navigácia, 9. 7. 2010 8:53)

Skús zadat: Krajina čiarka mesto čiarka ulica.
Skúšal si to takto?

navigacia

(petof, 9. 7. 2010 7:23)

Zdravím , chcem sa opýtat, preco mi nechce najst ciel cesty mesto Barchem / mesto Almelo v holandsku ? a pritom Krakow mi normalne najde ? treba postupne ciele zadavat ?
Potrebujem vediet presne pretoze v pondelok cestujem do Holandska a tymto chcem odskusat navigaciu.

erika.cvm

(admin, 8. 7. 2010 9:23)

v mojej nokii 5230 sa spusti navigacia aj v budove no trva to radovo minuty. nejde to vzdy a v kazdej budove. gps vo vseobecnosti potrebuje na spravnu cinnost "cerstvy vzduch" :), pretoze signal len velmi tazko prenika strukturami.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32

následující »