Choď na obsah Choď na menu
 


Ako nainštalovať OVI Maps 3.04

2. 1. 2011

 
Nokia uvoľnila svoju navigáciu OVI Maps 3.04 pre vybrané modely mobilných telefónov ZDARMA. Aby však bola naozaj zdarma uvádzam nižšie návod ako ju nainštalovať a správne nastaviť telefón. (napr. vypnúť A-GPS a naťahovanie mapových podkladov z internetu)

 

 

Čo na to potrebuješ?

 

Nokia OVI Suite je program pre tvoj počítač, ktorý stiahneš tu.

Nokia Ovi Maps, je softvér do mobilného telefónu. Verziu 3.04 stiahneš tu. Návod na používanie stiahneš tu, bohužiaľ zatiaľ len v angličtine.

Micro SD pamäťovú kartu. Tú je potrebné k Nokii 5230 zakúpiť.  Kapacita 4GB na mapy stačí, všetky dokopy majú 2,2 GB. Samozrejme môžeš si nainštalovať len vybrané a potom stačí aj menej priestoru na karte. Ak chceš počúvať v mobile aj mp3 alebo prehrávať filmy 8GB alebo 16GB určite oceníš.

USB kábel s micro-konektorom, prípadne bezdrôtové Bluetooth v počítači.

 

Krok za krokom:

0. Ešte než začneš urob nasledovné

Vypni v mobile certifikaciu a overovanie certifikátu.

Menu>Nastavenia>Sprava Aplikacii>Nastavenia instalacie> Instalacia softweru VSETKO a Overovanie certifikátu vypnuté.

 

1. Nainštaluj do počítača program Nokia OVI Suite slúžiaci na prepojenie telefónu a počítača a následné stiahnutie máp do mobilu. Reštartuj počítač. Vpravo dole na lište Windows sa objaví zelená ikonka OVI. Program je pripravený na spojenie s telefónom. Telefón je možne prepojiť viacerými spôsobmi. Ja používam na prepojenie PC-Telefón Bluetooth.

2. Ak máš v počítači Bluetooth aktivuj ho. Zapni Bluetooth aj v telefóne, pohodlne sa k nemu dostaneš cez Menu>Nastavenia>Pripojenie>Bluetooth . V programe OVI Suite choď do položky Nástroje a zvoľ pripojenie Bluetooth. Program ťa sám bude navigovať a pripojí tvoj telefón k PC. Počítač a telefón je potrebné spárovať, čo znamená po vyzvaní  zadať do telefónu a PC rovnaký kľúč (číslo). Je ľubovoľné, podmienka je, že musíš zadať rovnaké v počítači aj telefóne. Ikonka vpravo dolu zmodrie.

Ak používaš na pripojenie USB kábel, prepoj káblom telefón a počítač a v programe OVI Suite v položke nástroje vyber pripojenie cez USB kábel.

3. Tvoj telefón je pripojený k počítaču. Na SD kartu do adresára (Installs) presuň inštalačný súbor Nokia Ovi Maps. Má príponu sisx. Môžeš to urobiť priamo ak máš čítačku pamäťových kariet, alebo spoj telefón a počítač v režime "Velkokapacitná pamäť".

4. V telefóne spusti správcu súborov. Nájdeš ho cez Menu->Aplikácie->Kancelária->Správca Súborov. Na pamäťovej karte nájdi v adresári Installs nakopírovaný súbor s aplikáciou Nokia Ovi Maps 3.04 (príponou sis) a spusti inštaláciou dvojitým klikom naň. Odklikaj všetko OK.

5. Aplikácia Mapy je nainštalovaná. Pre istotu vypni a zapni telefón.


6. V menu programu OVI Suite vyber Mapy (ikonka s kompasom). Program sa spojí so serverom máp a umožní ti stiahúť mapy jednotlivých štátov. Program stiahne príslušnú mapu z internetu a nahrá ju do tvojho mobilu. Chvíľku to potrvá, pretože mapy sú veľké súbory. Začni postupne, najprv si nahraj len mapu Slovenska a neskôr dodaj ostatné. Všetky dostupné mapy Európy majú 2,2 GB.

7. Spusti v mobile aplikáciu Ovi Maps, vyber Moja poloha a hurá von chytať družice. POZOR! Doma a ani na balkóne Ti družice pravdepodobne nenajde. Musíš výjsť von. Ak nechceš aby Ti čerpalo dáta čítaj Tipy nižšie.

 

Tip1: Odporúčam v telefóne vypnúť asistované A-GPS. Dlhšie bude hľadať po spustení polohu, ale ušetríš na dátach. O tom, čo je A-GPS sa dozvieš tu.

1. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>

Bez fajky: Asistované GPS

S fajkou: Integrované GPS

Bez fajky: Bluetooth GPS

S fajkou: Poskytované sieťou

Bez fajky: WI-Fi / Siet (len pre Nokiu 5230 Navi Pack)

 

2. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>Server určenia polohy

Použitie servera polohy Vypnuté.

 

Tip2: Vhodné je vypnúť automatické naťahovanie mapových podkladov z internetu.

Menu>Mapy>Nastavenia>Internet>Offline

Tip3: Ako vypnúť hlasovú navigáciu? V nastaveniach som nenašiel takú možnosť. Dá sa len stíšiť hlasitosť reproduktoru tlačidlami na boku telefónu. (Ak si prišiel na lepší spôsob ako umlčať hlas pri navigácii, ocením ak napíšeš do diskusie.)

Tip4:  Máš problémy s hľadaním miesta v režime Offline?. Pri hľadaní zadávaj adresu v tvare

Štát [čiarka] Mesto [čiarka] Ulica [čiarka] Číslo

Tip5: Ako odstranit uloženú trasu? Spusti Ovi Mapy a z hlavneho menu choď do Obľúbene>Trasy. Vidíš zoznam uložených trás. Klikni na políčko (rámček) dole a zobrazí sa klávesnica. Na klávesnici stlač šípku vpravo hore a zobrazí sa ponuka na zmazanie trasy. Vyber trasu a stlač "Zmazať". Trošku krkolomne a nepraktické, ale trasu to zmaže :) Ďakujem užívateľke Danke za tip v diskusii.


Pozn.: Zoznam niektorých podporovaných telefónov

Nokia E72, Nokia E71, Nokia E66, Nokia E52, Nokia N97 mini, Nokia N97, Nokia X6, Nokia 6730 classic, Nokia 6710 Navigator, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5230.


Prajem všetkým veľa šťastných kilometrov!

 

(Pozn.: Pripomienky ako vylepšiť návod sú vítané.)

 

BlueBoard.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

gps pre n 5230

(mikinkovci, 5. 7. 2012 14:01)

Úprimne "DÍKY" šlape to fantasticky - v rámci norny

Nokia Map 3,04

(Jan , 1. 7. 2012 8:45)

Lenze to stale instaluje do pamete fonu! a ja som chcel na pametovu kartu?

nefunguju mapy

(Lukaš, 23. 3. 2012 9:03)

Pri spusteni aplikacie mapy aplikacia nabehne na cca7 sek. a potom sa vypne. v lavom hornom rohu sa objavi symbol pripojenia siete a nad nim E
mapy, ukazat miesta na mape zobrazit trasu pri navigacii nejde. Navigacia ako taka funguje ale nie spolu s mapami.

internet

(marian, 15. 2. 2012 7:05)

Načo "na to" či treba mať internet?

Problem z GPS

(LokysH, 10. 2. 2012 10:22)

Čus lidi mam problem stim že tam zničene usb konektor na mobilu takže pc suite mi nejde a potřebuji aktulizovat ty mapy ale nevim jakou jinou cestou prosim poradte DEKUJI.....=)

Re: Problem z GPS

(dušan, 10. 2. 2012 16:44)

Skús to cez Bluetooth,trvá to ale o dosť dlhšie, ale dá sa.

Re: Problem z GPS

(Problem z GPS - LokysH, 13. 2. 2012 7:08)

Ja som minule zapojil kábel do iného USB portu. Vyhadzovalo to chybu, Nokia Suite padal... Skúsil som pár riešení z internetu a nič... Nakoniec som zapojil USB znova do konektoru, kde bol zapojený vždy a čuduj sa svete - všetko ide normálne :). NECHÁPEM :)... Kolega mal ale podobný problém s USB tlačiarňami...
Treba vyskúšať rôzny USB port, tiež iný kábel a ak nie, tak hľadať na nete...

GPS

(Denis, 12. 2. 2012 20:02)

Chtěl jsem se zeptat mam taky problem všude je napsane že některe nokie maji zadara GPS a tahle noka to pri ma ale když ji zapnu tak mi hned chodi sms že to žere kredit včem delam chybu ??

doplnenie k ITNConv nižšie

(Pali, 10. 2. 2012 8:58)

Oproti mapám v http://maps.nokia.com/ majú google mapy (sú aj v ITNConv) nádherné satelitné zábery...
Poradím ešte - minulý rok som bol na dovolenke. Hotel v Rakúsku bol v nejakej dedinke a nebol n google.maps - celá tá oblasť bola len machuľa...
Nakoniec som ho našiel v Microsoft mapách... V tomto programčeku - Microsoft Bing Maps (nastavenie v SETTINGS)
konkrétne poloha:
47.23072,15.866414
Skúste - uvidíte ten rozdiel...

Plánovanie trasy...

(Pali, 10. 2. 2012 7:49)

Minule som našiel spôsob plánovania trasy, ktorý nevyžaduje pripojenie mobilu na internet kvôli synchronizácii... Podelím sa o neho...
Program sa volá: ITNConv
Je to malá FREE aplikácia - bez inštalácie. Vyskúšajte...
http://www.benichou-software.com/

Cesta sa jednoducho naplánuje napr. v "http://maps.google.com" a skopíruje sa do toho programčeka, alebo sa priamo trasa vytvorí v tomto programčeku a prenesú sa body do mobilu, kde sa pridajú do trasy :)

Krátky popis:
1. Trasa sa dá naplánovať priamo v google.maps - kde je to úplne jednoduché (pre mňa úplne super zrozumiteľné a EASY) s možnosťou presúvania atď... (alebo priamo v programe)
2. Otvoriť program "ITNConv.exe"
3. skopírovať odkaz s trasou z google.maps (ikonka ODKAZ - vedľa tlačiarničky - nad panelom kde sa zadávajú miesta) - skopírovať odkaz z okienka - horný odkaz
4. vložiť tento odkaz do okna programu ITNConv - NAME (prvé okno v programe... a dať open...
- prípadne si premenvať tresu v NAME
5. ísť do editora
6. vypočítať trasu (get direction) a prípadne ju upraviť
- v programe sa dajú vyberať rôzne mapové podklady - v settings (štandardne sú google mapy)
7. zavrieť EDITOR stlačením ESC
- premenovať prípadne body - napr ja som dal na začiatok každého názvu čísla 01, 02... alebo A01, A02... - len preto, aby som ich potom ľahko našiel v obľúbených - po poradí trasy - vysvetlenie nižšie...
- exportovať trasu tlačidlom dole EXPORT
- Pre Nokiu je formát "Nokia landmark Exchange - *.lmx"
8. nahrať do mobilu - niekde kde to nájdeme :)

V mobile:
9. otvoriť súbor napr správcom súborov - uložiť všetky body = teraz budú medzi obľúbenými v Ovi maps
10. vytvoriť z bodov trasu...
11. Body trasy sa môžu z obľúbených zmazať- trasa bude uložená a body už nepotrebuje...
KONIEC

Skúšal som to aj pre Sygic - tu sa dá spraviť trasa priamo, ale....
Napr cestu z PO do KE - nie cez diaľnicu s pridaním prejazdových bodov ako v OVI maps (tie to vyrátali dobre) Sygic vymyslel nejakú nezmyselnú trasu...

Dúfam, že môj návod je pochopiteľný...
Prípadne isto je návod aj na spomínanej stránke:
http://www.benichou-software.com/

Ešte k Sygicu... Porovnával som, porovnával, ale tie OVI maps sú nakoniec akosi lepšie. V Sygicu som použil mapy NAVTEQ - sú viac prepracované ako TELEATLAS a možno preto nejde Sygic na 100%...
Na ovi sa mi páči to, že ak miniem odbočku zahlásia "Prepočítavam trasu" - človek hneď vie, že zle odbočil :). Sygic je ticho ale preráta to aj tak...

Prajem veľa šťastia pri cestovaní a tvorení trás, ktoré nás bezpečne privedú do cieľa :).

Pali - Sygic

(Marian, 5. 1. 2012 10:50)

Súhlasím so všetkým. Používal som Ovi na Nokií. Teraz mám Sygic na Samsungu. Zaplatil som síce nejaké to €, ale super. Nokia to dáva zadarmo tak to aj tak vyzerá. Je to skôr na občasné používanie.

Re: Pali - Sygic

(Pali, 8. 2. 2012 14:40)

Len mapy od Teleatlasu sú na sygicu dosť nedorobená a od Navteq-u sú presnejšie - ako na OVi (tiež Navteq), ale akosi to vynecháva pri navigácii... Aspoň sa mi zdalo. Ale skúšal som to len chvíľu...

Nokia maps

(Pali, 12. 1. 2012 7:56)

Minule som písal do Nokie ohľadne update 50... na N5230. Spomenul som aj novšiu verziu Nokia maps. Po čase mi volal človek, že vraj na firmware mám čakať až bude (neviem prečo to Nokii tak dlho trvá) a ohľadne máp povedal, že verzia 3.08 nepôjde na Symbiane S60 a vraj končia aj aktualizácie máp pre staršie verzie navigácii -posledná 3.06 . Stiahnúť sa zrejme budú dať, ale nové zrejme nebudú - tak som ho pochopil. To je mi ale pekná doživotná Free navigácia... Ešte stále sa predávajú mobily so Symbianom S60 a oni už v podstate nepodporujú navigáciu na tento OS. Nemala by verzia 3.08 ísť na všetko, ak bolo raz napísané doživotná navigácia? Ak nie naveky, tak aspoň 3 až 5 rokov po skončení produkcie posledného mobilu so S60, ktorý bol kupovaný s reklamným logom "doživotná aktualizácia"!
Keby sa s nimi aspoň tak komplikovane nekomunikovalo - nikde žiaden email v kontaktoch - to mám "rád".

Ešte k Sygicu. Super ovládanie... Len keby mapy boli z Ovi-maps :). Sygic má aspoň moje mesto menej detailné ako Nokia Maps a mapy sú staršie. Nové cesty u Nokie sú, u Sygicu, nie. Teraz nastáva otázka: "Je lepšie mať kvalitnejšie mapy, alebo dokonalejšie sa ovládajúci navigačný software?" Možno si budem protirečiť s minulými príspevkami, ale tie mapy sú dôležitejšie. Najviac ma od Nokie odrádza, že ak nebude aj verzia 3.08 na S60, tak v podstate kašlú na zákazníkov...

Re: Nokia maps

(asdf, 4. 2. 2012 13:11)

to isté sa už stalo napr. u 6300/6303, kde mapy tiež boli a myslím,, že už nejde stiahnuť nové. Stále však podpora Nokie je na dlhšiu dobu ako u iných výrobcov mobilov, hlavne tých ázijských. 5230 je model roku 2009, ak ešte v tomto roku plánujú update firmware, tak to sú 3 roky

Re: Nokia maps

(dušan, 6. 2. 2012 13:10)

Ja si myslím, že podstatné je aby boli stále aktuálne mapy. Či je verzia 3.06 alebo 3.08 až takú úlohu nehrá.Hlavné je aby sa dali aktualizovať mapové podklady.

Re: Re: Nokia maps

(3.08, 8. 2. 2012 14:38)

Aj tak, čo som čítal, tak 3.08 sú na figu... Je pravda, že najdôležitejšia je aktualizácia mapových podkladov. Keby sa ešte dala trasa pohodlne naplánovať bez pripojenia na internet, alebo preniesť cez Nokia-suite - bolo by to super... V Ovi maps je to dosť na figu... ale dá sa.

Ahoj

(marcel, 24. 1. 2012 13:37)

Prosim ta ked chcem nainstalovat ovi maps tak mi pise ze Aplikacia je urcena len na vyvojove pouzitie jej instalacia moze poskodit vas pristroj...mam nokia 5800 ex.music co mam urobit?

Re: marcel

(admin, 1. 2. 2012 10:40)

neboj sa toho hlasenia a pokojne pokracuj v instalacii.

Nokia maps

(dušan, 12. 1. 2012 13:11)

Doživotne u prístrojov neznamená že do kedy budeš žiť, ale pravdepodobne dokedy sa dotyčný výrobok vyrába, prípadne dokedy sa doňho inštaluje určitý operačný systém ako u Nokie Symbian S60.Teraz je to Symbian Belle, najnovšie Anna no a u mobilov je to veľmi krátka doba.

Nejde spustit program Nokia Suite

(Andrej, 10. 1. 2012 15:10)

Dobry den mam preoblem s programom Nokia Suite nainsatlujem ho v poriadku dam ho spustit a stale vypisuje ze je nieco zle ze ho musi opravit a stale dokola. Vie mi niekto poradit? Dakujem


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32

následující »