Choď na obsah Choď na menu
 


Ako nainštalovať OVI Maps 3.04

2. 1. 2011

 
Nokia uvoľnila svoju navigáciu OVI Maps 3.04 pre vybrané modely mobilných telefónov ZDARMA. Aby však bola naozaj zdarma uvádzam nižšie návod ako ju nainštalovať a správne nastaviť telefón. (napr. vypnúť A-GPS a naťahovanie mapových podkladov z internetu)

 

 

Čo na to potrebuješ?

 

Nokia OVI Suite je program pre tvoj počítač, ktorý stiahneš tu.

Nokia Ovi Maps, je softvér do mobilného telefónu. Verziu 3.04 stiahneš tu. Návod na používanie stiahneš tu, bohužiaľ zatiaľ len v angličtine.

Micro SD pamäťovú kartu. Tú je potrebné k Nokii 5230 zakúpiť.  Kapacita 4GB na mapy stačí, všetky dokopy majú 2,2 GB. Samozrejme môžeš si nainštalovať len vybrané a potom stačí aj menej priestoru na karte. Ak chceš počúvať v mobile aj mp3 alebo prehrávať filmy 8GB alebo 16GB určite oceníš.

USB kábel s micro-konektorom, prípadne bezdrôtové Bluetooth v počítači.

 

Krok za krokom:

0. Ešte než začneš urob nasledovné

Vypni v mobile certifikaciu a overovanie certifikátu.

Menu>Nastavenia>Sprava Aplikacii>Nastavenia instalacie> Instalacia softweru VSETKO a Overovanie certifikátu vypnuté.

 

1. Nainštaluj do počítača program Nokia OVI Suite slúžiaci na prepojenie telefónu a počítača a následné stiahnutie máp do mobilu. Reštartuj počítač. Vpravo dole na lište Windows sa objaví zelená ikonka OVI. Program je pripravený na spojenie s telefónom. Telefón je možne prepojiť viacerými spôsobmi. Ja používam na prepojenie PC-Telefón Bluetooth.

2. Ak máš v počítači Bluetooth aktivuj ho. Zapni Bluetooth aj v telefóne, pohodlne sa k nemu dostaneš cez Menu>Nastavenia>Pripojenie>Bluetooth . V programe OVI Suite choď do položky Nástroje a zvoľ pripojenie Bluetooth. Program ťa sám bude navigovať a pripojí tvoj telefón k PC. Počítač a telefón je potrebné spárovať, čo znamená po vyzvaní  zadať do telefónu a PC rovnaký kľúč (číslo). Je ľubovoľné, podmienka je, že musíš zadať rovnaké v počítači aj telefóne. Ikonka vpravo dolu zmodrie.

Ak používaš na pripojenie USB kábel, prepoj káblom telefón a počítač a v programe OVI Suite v položke nástroje vyber pripojenie cez USB kábel.

3. Tvoj telefón je pripojený k počítaču. Na SD kartu do adresára (Installs) presuň inštalačný súbor Nokia Ovi Maps. Má príponu sisx. Môžeš to urobiť priamo ak máš čítačku pamäťových kariet, alebo spoj telefón a počítač v režime "Velkokapacitná pamäť".

4. V telefóne spusti správcu súborov. Nájdeš ho cez Menu->Aplikácie->Kancelária->Správca Súborov. Na pamäťovej karte nájdi v adresári Installs nakopírovaný súbor s aplikáciou Nokia Ovi Maps 3.04 (príponou sis) a spusti inštaláciou dvojitým klikom naň. Odklikaj všetko OK.

5. Aplikácia Mapy je nainštalovaná. Pre istotu vypni a zapni telefón.


6. V menu programu OVI Suite vyber Mapy (ikonka s kompasom). Program sa spojí so serverom máp a umožní ti stiahúť mapy jednotlivých štátov. Program stiahne príslušnú mapu z internetu a nahrá ju do tvojho mobilu. Chvíľku to potrvá, pretože mapy sú veľké súbory. Začni postupne, najprv si nahraj len mapu Slovenska a neskôr dodaj ostatné. Všetky dostupné mapy Európy majú 2,2 GB.

7. Spusti v mobile aplikáciu Ovi Maps, vyber Moja poloha a hurá von chytať družice. POZOR! Doma a ani na balkóne Ti družice pravdepodobne nenajde. Musíš výjsť von. Ak nechceš aby Ti čerpalo dáta čítaj Tipy nižšie.

 

Tip1: Odporúčam v telefóne vypnúť asistované A-GPS. Dlhšie bude hľadať po spustení polohu, ale ušetríš na dátach. O tom, čo je A-GPS sa dozvieš tu.

1. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>

Bez fajky: Asistované GPS

S fajkou: Integrované GPS

Bez fajky: Bluetooth GPS

S fajkou: Poskytované sieťou

Bez fajky: WI-Fi / Siet (len pre Nokiu 5230 Navi Pack)

 

2. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>Server určenia polohy

Použitie servera polohy Vypnuté.

 

Tip2: Vhodné je vypnúť automatické naťahovanie mapových podkladov z internetu.

Menu>Mapy>Nastavenia>Internet>Offline

Tip3: Ako vypnúť hlasovú navigáciu? V nastaveniach som nenašiel takú možnosť. Dá sa len stíšiť hlasitosť reproduktoru tlačidlami na boku telefónu. (Ak si prišiel na lepší spôsob ako umlčať hlas pri navigácii, ocením ak napíšeš do diskusie.)

Tip4:  Máš problémy s hľadaním miesta v režime Offline?. Pri hľadaní zadávaj adresu v tvare

Štát [čiarka] Mesto [čiarka] Ulica [čiarka] Číslo

Tip5: Ako odstranit uloženú trasu? Spusti Ovi Mapy a z hlavneho menu choď do Obľúbene>Trasy. Vidíš zoznam uložených trás. Klikni na políčko (rámček) dole a zobrazí sa klávesnica. Na klávesnici stlač šípku vpravo hore a zobrazí sa ponuka na zmazanie trasy. Vyber trasu a stlač "Zmazať". Trošku krkolomne a nepraktické, ale trasu to zmaže :) Ďakujem užívateľke Danke za tip v diskusii.


Pozn.: Zoznam niektorých podporovaných telefónov

Nokia E72, Nokia E71, Nokia E66, Nokia E52, Nokia N97 mini, Nokia N97, Nokia X6, Nokia 6730 classic, Nokia 6710 Navigator, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5230.


Prajem všetkým veľa šťastných kilometrov!

 

(Pozn.: Pripomienky ako vylepšiť návod sú vítané.)

 

BlueBoard.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Poďakovanie

(erika.cvm, 7. 7. 2010 22:08)

Chcem vám týmto poďakovať. Ani v samotnej predani Tmobile mi takto nevedeli poradiť ako vy. Navigácia nám už funguje, bolo treba len vyjsť z domu a trochu dlhšie treba počkať na gps spojenie. Máme nokiu 5230 a tej to vo vnútri nejde. Brat má nokiu 5800 a tej ide navigácia v pohode i vo vnútri domu... Ešte raz vrele ďakujem

Peter

(admin, 7. 7. 2010 7:37)

S igo nemam skusenosti. Ovi Maps 3.04 niekedy hnevaju nevedia najst ulice v rezime offline. Uz sme to tu riesili, ale k jednoznacnej odpovedi sme sa nedostali verzia 3.03 ktoru mam to nerobi. Skus zadat Stat, Mesto, Ulica cislo. Ak to nepomoze skus aktualizovat SW telefonu a potom nainstalovat Ovi Maps 3.04 znova.

Adminovi

(Peter, 6. 7. 2010 22:29)

ahoj admin nieje mozne si dat do nokie 5230 igo8? nechce mi to prijat stale mi pise ze to mam nejako prekonvertovat cez windows media player a to sa mi nezda. vedel by si mo povedat preco to nejde? a este problem preco mi vzdy najde mesto alebo obec ale nenajde mi adresu? ked chcem hladat ulicu ako to mam spravit? proste to jedine mi najde je pekne ze najdem mesto ale ked potrebujem na urcitu ulicu sa dostat tak to mi nenajde neviem co mam spravit. ci mam to cele ovi maps vymazat a ako tam natlacim to igo8? resp. preco to nejde? dakujem

re: erika.cvm

(admin, 5. 7. 2010 21:24)

1.data pre spravnu cinnost navigacie nie su potrebne. pribuzny ma orange pausal bez dat a navigacia v 5230 je funkcna. 2. musi byt zapnute integrovane gps. 3. signal druzic je lepsie skusat na otvorenom priestranstve. 4. ak gps pracuje svieti v pravom hornom rohu vedla ukazovatela baterie ikona druzice a v programe ovi maps su pravo dole aspon 3 zelene pruzky.

Nejde GPS

(erika.cvm, 5. 7. 2010 20:07)

prosím, postupovali sme podľa vašich inštrukcií a nejde GPS. Nemám však v mobile predplatené internetové spojenie. K tejto navigácii je potrebné, alebo funguje i bez neho? Ďakujem

admin

(igor, 4. 7. 2010 13:49)

ake nastavenie musi byt aby mi nenavigovalo cez polne a lesne cesty...... musim ist do nastavenie,dat trasu,a co tam treba zmenit aby mi tak nenavigovalo,,,,????

jaro

(admin, 2. 7. 2010 18:56)

jaro, na stranke kde stahujes map loader vlavo dole vyber jazyk a potom si ho stiahni. to co je nad tym hore sa netyka map loadera ten je od telefonu nezavislý :)

Navigacia

(Jaro, 2. 7. 2010 18:25)

Zdravim ked chcem stiahnut ovi maps a maploader na nokiu 5230 aky telefon mam dat v menu vyberte si svoj pristroj na tej stranke kde sa to stahuje, lebo mi tam nejako nevyskakuje model nokia 5230....Dik za pomoc

navi

(Marek, 2. 7. 2010 15:12)

2bacho: Taky jsem nejak neprisel na to, jak bych si mohl nechat zobrazit vypoctenou trasu ci si ji projet soupanim mapy:-/ Akorat se da prejet po displeji zprava do leva, naskoci jiny zpusob zobrazeni a kdyz clovek soupe prstem nehoru, tak se automaticky pohybuje po vypoctene trase. Take by me zajimalo, jak bych mohl do vypoctene trasy vlozit prujezd zvolenym mestem. Nabizi to tam akorat spoustu voleb jako nemocnice, pamatky atd., ale ne konkretni misto:( Jak mam potom donutit navigaci, aby tu cestu vedla pres nekolik vybranych obci...

Navigacia v zahranici

(Tommy911, 2. 7. 2010 7:23)

Pripajal som sa na GPS v zahranici a na displeji mi ukazalo nieco v zmysle ze sa pripajam do inej siete a moze to byt spoplatnene. Bola tam na vyber iba moznost O.K.
Internet aj A, GPS mam vypnute v mobile.
Nebudem za to platiti v zahranici?

navigacia

(bacho, 1. 7. 2010 10:34)

dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu. mám takýto problém: v položke obľúbené mám v "TRASY" uloženú mnou navolenú trasu. Uvedenú trasu potvrdím a začne sa "vypočítava sa trasa". Po vypočítaní mi uvedenú trasu zobrazí na displei mobilu. Pomocou + a - dokážem túto trasu priblížiť a oddialiť, ale problém nastáva vtedy, keď si chcem tú trasu posunúť hore, dole, vpravo, vľavo.
ďakujem

Satelity

(Marian, 1. 7. 2010 9:11)

Jáj, tak keď Ti navigácia funguje tak to nerieš.

satelity

(Pat, 1. 7. 2010 9:09)

navigácia funguje, preinštaloval som si to na verziu OVI Maps 3.04. Odvtedy (myslím)tam satelity neukazuje (v pravom dolnom rohu)...

Neukazuje

(Marian, 1. 7. 2010 9:01)

Vôbec? A si vonku vtedy? Nie si v budove?

neukazuje satelity

(Pat, 1. 7. 2010 8:53)

Ahojte,
písal som túto otázku aj do rubriky o A-GPS, ale spýtam sa aj tu:
nevie niekto prečo mi neukazuje satelity pri navádzaní?
Miesto toho tam mám len nejaký preškrtnutý symbol...
Ďakujem za odpoveď.

Petrovi

(admin, 30. 6. 2010 8:55)

I. 5230 je dla mna pomerne citliva na prijem gps signalu. mne startuje do 1-nej minuty a to bez pouzitia rozsirenych funkcii agps. rychlost nabehu velmi ovplyvnuuje aktualna pozicia druzic. niekedy ich aktualne postavenie v kombinacii s terenom neumoznoje rychly start.

II. k 2. otazke. pred instalaciou ovi maps 3.04 je vhodne skontrolovat aktualnost firmwaru. z diskusii sa zda, ze ked sa najprv aktualizuje FW a potom instaluju mapy 3.04 vyhladavanie funguje dobre. ja stale pouzivam 3.03-ku, vyhladavanie v rezime offline je v pohode. neznamena to vsak ze mi najde uplne vsetko.

re word

(juryno, 30. 6. 2010 5:47)

aby si otvoril word atd potrebujes software quickoffice, preto ti to neslo otvorit

word

(mato, 29. 6. 2010 22:30)

pocuj mam este jednu otazku aj ked nesuvisi s temou...poslal som si wordovy subor cez bluetooth a ked idem otvorit spravu s tym suborom tak mi napise "SPRAVY:FUNKCIA NEMA PODPORU"..nevies mi prosim ta poradit..diky

Peter

(adminovi, 29. 6. 2010 20:08)

a este jedna vec preco ked hladam urcitu destinaciu najde mi mesto pohode ale dava mi tam len take veci ako su sporotvy klub taky klub a taka bajacina a taka ked by som chcel radsej hladat podla adresy? da sa to nejako nastavit? niekde? dakujem adminovi

Nokia 5230

(Peter, 29. 6. 2010 20:05)

dobry den takze vravite ze nokia 5230 je co sa tyka najdenia polohy asi najslabsia co? pretoze tiez mam niekedy teda dost casto problem ze jej viac trva kym najde do 5 minut, nemalo by to byt hned pripadne par sekund? dakujem ci da sa to nejako spravit inak? bez toho aby som musel platit nejake data? dakujem.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32

následující »