Choď na obsah Choď na menu
 


Ako nainštalovať OVI Maps 3.04

2. 1. 2011

 
Nokia uvoľnila svoju navigáciu OVI Maps 3.04 pre vybrané modely mobilných telefónov ZDARMA. Aby však bola naozaj zdarma uvádzam nižšie návod ako ju nainštalovať a správne nastaviť telefón. (napr. vypnúť A-GPS a naťahovanie mapových podkladov z internetu)

 

 

Čo na to potrebuješ?

 

Nokia OVI Suite je program pre tvoj počítač, ktorý stiahneš tu.

Nokia Ovi Maps, je softvér do mobilného telefónu. Verziu 3.04 stiahneš tu. Návod na používanie stiahneš tu, bohužiaľ zatiaľ len v angličtine.

Micro SD pamäťovú kartu. Tú je potrebné k Nokii 5230 zakúpiť.  Kapacita 4GB na mapy stačí, všetky dokopy majú 2,2 GB. Samozrejme môžeš si nainštalovať len vybrané a potom stačí aj menej priestoru na karte. Ak chceš počúvať v mobile aj mp3 alebo prehrávať filmy 8GB alebo 16GB určite oceníš.

USB kábel s micro-konektorom, prípadne bezdrôtové Bluetooth v počítači.

 

Krok za krokom:

0. Ešte než začneš urob nasledovné

Vypni v mobile certifikaciu a overovanie certifikátu.

Menu>Nastavenia>Sprava Aplikacii>Nastavenia instalacie> Instalacia softweru VSETKO a Overovanie certifikátu vypnuté.

 

1. Nainštaluj do počítača program Nokia OVI Suite slúžiaci na prepojenie telefónu a počítača a následné stiahnutie máp do mobilu. Reštartuj počítač. Vpravo dole na lište Windows sa objaví zelená ikonka OVI. Program je pripravený na spojenie s telefónom. Telefón je možne prepojiť viacerými spôsobmi. Ja používam na prepojenie PC-Telefón Bluetooth.

2. Ak máš v počítači Bluetooth aktivuj ho. Zapni Bluetooth aj v telefóne, pohodlne sa k nemu dostaneš cez Menu>Nastavenia>Pripojenie>Bluetooth . V programe OVI Suite choď do položky Nástroje a zvoľ pripojenie Bluetooth. Program ťa sám bude navigovať a pripojí tvoj telefón k PC. Počítač a telefón je potrebné spárovať, čo znamená po vyzvaní  zadať do telefónu a PC rovnaký kľúč (číslo). Je ľubovoľné, podmienka je, že musíš zadať rovnaké v počítači aj telefóne. Ikonka vpravo dolu zmodrie.

Ak používaš na pripojenie USB kábel, prepoj káblom telefón a počítač a v programe OVI Suite v položke nástroje vyber pripojenie cez USB kábel.

3. Tvoj telefón je pripojený k počítaču. Na SD kartu do adresára (Installs) presuň inštalačný súbor Nokia Ovi Maps. Má príponu sisx. Môžeš to urobiť priamo ak máš čítačku pamäťových kariet, alebo spoj telefón a počítač v režime "Velkokapacitná pamäť".

4. V telefóne spusti správcu súborov. Nájdeš ho cez Menu->Aplikácie->Kancelária->Správca Súborov. Na pamäťovej karte nájdi v adresári Installs nakopírovaný súbor s aplikáciou Nokia Ovi Maps 3.04 (príponou sis) a spusti inštaláciou dvojitým klikom naň. Odklikaj všetko OK.

5. Aplikácia Mapy je nainštalovaná. Pre istotu vypni a zapni telefón.


6. V menu programu OVI Suite vyber Mapy (ikonka s kompasom). Program sa spojí so serverom máp a umožní ti stiahúť mapy jednotlivých štátov. Program stiahne príslušnú mapu z internetu a nahrá ju do tvojho mobilu. Chvíľku to potrvá, pretože mapy sú veľké súbory. Začni postupne, najprv si nahraj len mapu Slovenska a neskôr dodaj ostatné. Všetky dostupné mapy Európy majú 2,2 GB.

7. Spusti v mobile aplikáciu Ovi Maps, vyber Moja poloha a hurá von chytať družice. POZOR! Doma a ani na balkóne Ti družice pravdepodobne nenajde. Musíš výjsť von. Ak nechceš aby Ti čerpalo dáta čítaj Tipy nižšie.

 

Tip1: Odporúčam v telefóne vypnúť asistované A-GPS. Dlhšie bude hľadať po spustení polohu, ale ušetríš na dátach. O tom, čo je A-GPS sa dozvieš tu.

1. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>

Bez fajky: Asistované GPS

S fajkou: Integrované GPS

Bez fajky: Bluetooth GPS

S fajkou: Poskytované sieťou

Bez fajky: WI-Fi / Siet (len pre Nokiu 5230 Navi Pack)

 

2. Menu>Aplikácie>Lokalita>Poloha>Metódy určenia polohy>Server určenia polohy

Použitie servera polohy Vypnuté.

 

Tip2: Vhodné je vypnúť automatické naťahovanie mapových podkladov z internetu.

Menu>Mapy>Nastavenia>Internet>Offline

Tip3: Ako vypnúť hlasovú navigáciu? V nastaveniach som nenašiel takú možnosť. Dá sa len stíšiť hlasitosť reproduktoru tlačidlami na boku telefónu. (Ak si prišiel na lepší spôsob ako umlčať hlas pri navigácii, ocením ak napíšeš do diskusie.)

Tip4:  Máš problémy s hľadaním miesta v režime Offline?. Pri hľadaní zadávaj adresu v tvare

Štát [čiarka] Mesto [čiarka] Ulica [čiarka] Číslo

Tip5: Ako odstranit uloženú trasu? Spusti Ovi Mapy a z hlavneho menu choď do Obľúbene>Trasy. Vidíš zoznam uložených trás. Klikni na políčko (rámček) dole a zobrazí sa klávesnica. Na klávesnici stlač šípku vpravo hore a zobrazí sa ponuka na zmazanie trasy. Vyber trasu a stlač "Zmazať". Trošku krkolomne a nepraktické, ale trasu to zmaže :) Ďakujem užívateľke Danke za tip v diskusii.


Pozn.: Zoznam niektorých podporovaných telefónov

Nokia E72, Nokia E71, Nokia E66, Nokia E52, Nokia N97 mini, Nokia N97, Nokia X6, Nokia 6730 classic, Nokia 6710 Navigator, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5230.


Prajem všetkým veľa šťastných kilometrov!

 

(Pozn.: Pripomienky ako vylepšiť návod sú vítané.)

 

BlueBoard.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

3,04

(Marian, 9. 6. 2010 14:36)

Tak som bol v sobotu v Poľsku. Trasu Poprad - Nowý Targ Nokia 5230 s verziou 3,04 absolvovala bez nejakých problémov. Kedže cestu veľmi dobre poznám, môžem hodnotiť, že cestu vybrala optimálne, navigovanie presné a rýchle. Nevyskytli sa žiadne problémy. Výhradu mám iba k vyhľadávaniu cieľa. Vyhľadávanie postupným zadávaním štátu, mesta, ulice a čísla neexistuje a tiež zadávaním súradníc sa nedá. To všetko bolo offline, bez jediného bajtu.

downgrade

(admin, 9. 6. 2010 7:27)

tak ako pisal peter, aby spravne fungovala verzia 3.04 je pred tym potrebne nainstalovat aktualizaciu firmveru. co sa tyka downgrade na 3.03 s tým nemam skusenosti.

Problem

(Easy, 8. 6. 2010 23:29)

Ako odinštalujem verziu 3.04?
Skúšal som ju cez nastavenia/spravca aplikacii/inštal.aplikacie,síce to odinštaluje MAPY OVI ale mam tam ešte jeden súbor NOKIA MAPS a ten mi nejde odinštalovať a keď som nahodil tu 3.03 chvílku to inštalovalo a potom mi dalo že neznáma chyba -12.
Tak som vyskúšal zapnuť navigaciu a všetko naznačuje tomu že sa tam nič nezmenilo vyzerá presne ako 3.04 a zadavam adresy presne ako v tej 3.04 ale keď si dam pozrieť detaily tak tam mám že je to verzie 3.03.Ale jedna vec sa v podstate zmenila,aspoň čo sa týka v interiéri,vonku som to ešte neskúšal to hľadanie offline je o dosť lepšie, to čo mi pred tým nevedelo nájsť teraz som zadal len "adresu" a hop už mi tam nabehli všetky výsledky čo sa tomu len podobali,ja už som si vybral len to svoje správne mesto.Takže neviem,asi som si z toho urobil nejakého HYBRIDA niečo má z 3.03 a niečo z 3.04.Ale radšej by som mal len jeden druh čiže 3.03.Takže kto vie,ať pomúže

aktualizácia

(peter, 8. 6. 2010 15:08)

ešte raz som si pre istotu to pozrel,aby som niekoho nemýlil,ale bola to aktualizácia softvéra.skrátka po nainštalovaní ovi suite,som otvoril nástroje a vyhľadal položku aktualizácie softvéru a vyhladalo mi novú verziu soft.20.0.005.po tom mi to už chvála bohu klapalo.chcem sa ešte spýtať či sa dá nastaviť rýchlosť v obci,lebo mňa to upozorňuje až po prekročení 60km/hod

aktualizacia

(admin, 6. 6. 2010 21:36)

peter, aktualizoval si firmware? alebo softver ovi maps. z tvojho prispevku mi to nebolo celkom jasne. dik za odpoved.

ovi maps 3.04

(peter, 5. 6. 2010 17:52)

díky za odpovede,ale po včerajšom asi 7. hodinovom tápaní netom po všetkom možnom,som na to prišiel.problém bol v tom, že pri kúpe nokie 5230 bol starý softvér,dal som ho aktualizovať cez ovi suite a všetko funguje ako má.všimol som si že dosť ludí malo tento problém,ale nikde som nenašiel správne riešenie.tak dúfam že niekomu pomôže to moje.

ovi maps 3.04

(Jan506, 4. 6. 2010 21:44)

Ale to asi nebude verziou 3.04, mne to v Nokii E52 funguje OK s v. 3.03. Tam bude iný problém inde ale neviem kde...

ovi maps 3.04

(Marian, 4. 6. 2010 21:09)

A máš určite verziu 3,04? Nemala by to robiť.

ovi maps 3.04

(peter, 4. 6. 2010 18:59)

Ked spustim navigaciu, tak za par sekund vyžiada pripojenie na internetový obchod. A samozrejme prestane navigovat...neviete mi prosím poradiť.chcel som to preinštalovať na st. verziu,ale tá už asi nie je v ponuke

Map loader

(Jan506, 3. 6. 2010 20:21)

Tak konečne to mám. Problém bol, že som nebol prihlásený :-(

Map Loader

(Jan506, 3. 6. 2010 15:30)

Nejak mi to nejde, na monitore mám dve ikonky. Jedna je zelená s kompasom = Nokia Map Loader a táto mi ani nejde otvoriť.
A druhá je MaploaderSetupSETUP_ENU táto sa dá spustiť a nainštaluje sa. Kde nájdem ponuku stiahnuť napr. navigáciu v slovenčine ? Nejaký postup krok za krokom :-)
Vďaka

Hlas a kredit

(admin, 3. 6. 2010 13:29)

Kredit ti stiahlo preto, lebo si instaloval hlas online a zaplatil si za data. Hlas sa da nainstalovat pohodlne cez Map Loader a nestoji to nic.

verzia 3.03

(Jan506, 3. 6. 2010 13:05)

Mne v Nokii E52 tiež pod v 3.03 navigácia funguje normálne, v režime offline vyhľadáva miesta aj v ČR, Nemecku, Rakúsku a samozrejme doma.
Ale stiahol som si hlas slovenskú navigáciu a ukrojilo mi to z kreditu cca 4 €, doba sťahovania spolu s inštaláciou trvala cca 4-5 minút. No žiadna sranda :-))

O2 Neobmedzene

(admin, 3. 6. 2010 10:29)

Neviem preco nevie nova verzia 3.04 hladat offline. Zrejme je to problem verzie. Ja mam 3.03 a zatial prechadzat na novu nebudem.
Co sa tyka O2 Neobmedzene. Pokojne mozes byt na SK online. Problem nastava prekrocenim hranic. Tam je rozumne prepnut do offline rezimu. Ak mam hovorit za seba.

Skusil by som pri problemoch offline/online zmazat mapove podklady cez MapLoader (je tam taka volba). Odinstalovat verziu 3.04, (vypnut zapnut mobil) Nainstalovat verziu 3.03 a znova cez Map Loader natiahnut mapy do mobilu. Viem, je to len take tapanie ale lepsiu odpoved zatial nemam. Zdravim vsetkych Navigatorov :)

agps

(simon, 2. 6. 2010 21:49)

ahoj,ak mam neobmedzeny net od o2,tak teoreticky môžem mat navigaciu online že?lebo v offline mode nenajde ani h....,všade dáva hlašku neda sa najst.dakuujem za pomoc

otázka

(Easy, 2. 6. 2010 20:32)

Podľa Vás, čo prišli do styku aj so staršou verziou ale aj s tou 3.04,ktorá je asi tak lepšia čo sa hlavne týka vyhľadávania v offline režime a všeobecne v presnosti.Mám tu 3.04,zdá sa mi dobrá,len ma už niekedy rozčuluje to na chvílku prepínanie do online režimu(kým mi niečo najde) a zas naspäť.Dnes som napr.išiel do martina ,nič som stým nerobil "naschvál" som ho sledoval a ten lotor ma navigoval po prázdom poli alebo čo.Potom klasika, prepnutie do online a naopak ,chvilku išlo a potom zas hluché miesta bez ciest a ulic.Skrátka som napr.z blavy a hladam nejaku konkretnu ulicu v košicoch(košiciach) tak ju nenajde, ale akonáhle dam online tak je to v pohode.Už sa normalne bojím faktury za mobil lebo orange čo sa tyka prenosu tých dát je h......

je to nanič

(Samuel, 2. 6. 2010 13:35)

spôsob ktorý som spomínal celkom dobre nefunguje. Síce mi to našlo Praha, Anděl napríklad, ale keď som sa odpojil zadal som Banská Bystrica, Hurbanova a už mi to našlo len nejaké komerčné miesta 5 km od skutočného cieľa (či vyhľadáva čísla? to už vôbec nie). Po ceste ktorú mám do Prahy prechádzam na sygic. Zatiaľ si zaplatím ten jeden deň režím online. Adminovi: súhlasím, že niektoré tuctovo vyhľadávané ulice v Prahe a BA to môže v offline režíme vyhľadať správne, možno ešte frekventovanú ulicu pri námestí SNP v BB ale musím konštatovať, že verzia 3.03 už nie je ten spoľahlivý priateľ na cesty ako bývala 2.0

vyhladavanie v rezime offline

(admin, 2. 6. 2010 13:09)

zatial mam verziu 3.03 a pozorne sledujem vase diskusie. tam mi zatial vyhladavanie v rezime offline funguje spravne, ak zadam mesto ulice cislo. Tiez mi to vsak s pociatku neslo a pouzil som rovnaku fintu ti dvaja na fore nokia. zapnut rezim online, vyhladat zopar ulic, potom ho vypnut a uz mi najde v rezime offline vsetko co tam zadam. aj cisla domov.

dalsi pokus

(Jozef, 2. 6. 2010 12:56)

nasiel som este taky nesikovny sposob - ked davas 1 x vyhladat, tak daj vyhladat mesto. Vyberies si z najdenych poloziek v meste nieco najvseobecnejsie (napr. Bratislava (Bratislava). Potvrdis to a vyjdes o uroven vyssie do menu a das znova hladat. Vtedy uz zadas ulicu. Neviem ako sa vsak potom zadava konkretne popisne cislo na danej ulici.
Takze zatial ma takyto nesikovny sposob vyhladavania prilis nepresvedcil...
Ake mate skusenosti s verziou 3.03? Je to tam vyriesene lepsie??? Oplati sa mi prejst na nizsiu verziu?

info dobré

(Samuell, 2. 6. 2010 12:46)

našiel som správu na nokia.com:
http://discussions.europe.nokia.com/t5/Eseries-Devices-and/Ovi-Navigation-on-E71-does-not-find-streets-in-UK/m-p/687529/highlight/true#M67991
tam dvaja kecajú o tomto probléme: vraj sa niekedy vyskytne pri upgradovaní ten problém, že sa nedoinštalujú indexy, takže skúste toto: zmente režím na online, len na chvíľu. Skúste v online režíme vyhľadať ulicu takýmto syntaxom: "Mesto, Ulica". Malo by vám to nájsť. Chvíľu (5 min. )skúste zostať pripojení, potom si zmente režím znova na offline, aby ste neplatili. Všetky predošlé adresy ktoré ste sa snažili vyhľadať by mali byť v histórii hľadania a malo by to všetko fungovať.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32

následující »